Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia DC-19 – univerzální přenosný záložní zdroj pro váš telefon

V dnešní podrobné recenzi si představíme novou generaci kompaktního záložního zdroje (externí baterie) od Nokie, která se nejen vejde do každé tašky či kabelky, ale také nabídne slušnou kapacitu 3200 mAh.

Ačkoliv je nabídka externích baterií, které poslouží k nabití nejen mobilního telefonu, poměrně široká, u většiny z nich se setkáme s nějakými nevýhodami. V těch lepších případech se může jednat např. o design či rozměry (kompaktnost), ale často především u neznámých výrobců o nepřesné (nepravdivé) uvádění skutečné kapacity a případně také nedostatečné zabezpečení baterie před jejím výbuchem či poškozením dobíjeného přístroje. Baterie tak rozhodně není příslušenstvím, kde by se vyplatilo experimentovat, a proto není vůbec od věci sáhnout do portfolia známějších výrobců.

TIP: Recenze: Xiaomi Power Bank 10 400 mAh – energie sbalená na cesty

V dnešní podrobné recenzi se zaměříme na kompaktní externí baterii Nokia DC-19 s kapacitou 3200mAh. Naším hlavním cílem bude poskytnutí podrobných praktických zkušeností z reálného používání.


Pro test jsme použili bílou variantu, dalšími dostupnými barvami jsou žlutá a modrá. V případě ostatních externích baterií Nokia se nabízí i černá varianta, ta u DC-19 chybí.

Nokia DC-19

Obsah balení

Prodejní balení od Nokie ničím nepřekvapí. Základem je velká modrá krabička výjimečně odpovídající rozměrům příslušenství s průhlednou částí přední strany tak, aby bylo na výrobek dobře vidět.

Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19

Obsah balení je standardní. Najdete zde baterii, krátký (25cm) datový kabel USB-microUSB v barvě baterie a balíček návodů. Samostatnou nabíječku zde nenajdeme. Prakticky to však není na škodu, protože pokud je u některých modelů nabíječka součástí balení, většinou se jedná o základní model s velmi pomalou možností nabíjení. Praktiky je tak vždy lepší použít vlastní (rychlejší) nabíječku, což není žádný problém díky nabíjení přes dnes již univerzální microUSB. Navíc by se přítomnost nabíječky v balení určitě odrazila v celkové ceně tohoto příslušenství.

 
Nokia DC-19 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia DC-19

 

Popis baterie

Tělo baterie je válcového tvaru výšky 99,5 mm a průměru (šířky) 25,4mm, což v praxi znamená velmi kompaktní rozměry, které jsou ještě podpořeny příjemnou hmotností pouhých 78 g. Baterie se tak v dlani téměř ztratí a vejde se do každé kapsy.

Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19

Pokud se vám navíc podaří sladit barvu s telefonem, vypadá toto spojení opravdu líbivě.

Nokia DC-19 Nokia DC-19

Obvod baterie je hladký a matný s vytlačeným logem Nokia. Spodní část má průhledné hrany a obsahuje výstupní USB konektor, vstupní microUSB konektor a stručný popisek baterie. Vršek baterie je celý z průhledného matného plastu a obsahuje velké tlačítko uprostřed obklopené sestavou čtyř diod. Tlačítko slouží pro zapnutí diod indikujících úroveň nabití baterie.

Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19 Nokia DC-19

Parametry baterie

Z krabičky ani příruček nelze vyčíst žádné údaje o baterii a nebýt pár informací na spodní části krytu, nevíme ani výstupní hodnoty. Český web Nokie také neobsahuje žádné informace, a proto jsme museli sáhnout až na její globální anglickou variantu.

TIP: Recenze: Xiaomi Power Bank 10 400 mAh – energie sbalená na cesty

Baterie je nevyměnitelná typu Li-Ion s kapacitou 3200mAh a napětím 3,7V. Vstupní a výstupní hodnoty jsou shodné a to 1200mAh při stejnosměrném napětí 5V. Odebíraný proud po jejím úplném nabití (tzv. Stand-By režim) je méně než 30mW. Doba nabíjení by neměla přesáhnout 200 minut.

 

Praktický test a výsledky

Praktické testy trochu nemile překvapily, hlavně co se týče kapacity baterie. Sice trochu předběhneme, ale z testů se zdá, že kapacita baterie nebude zřejmě tak vysoká (resp. je špatně/neefektivně využita). Podívejme se na některé hodnoty.

Prvním nabíjeným telefonem byla Nokia Lumia 1520 s kapacitou baterie 3400mAh. Pokud byl telefon v klidu a připojen jen do 2G sítě bez mobilních dat, dobila baterie telefon v průměru o 57% za 1 hodinu a 30 minut. Při velkém vytížení se telefon nabil za podobný čas v průměru o 41%.

 
Nokia DC-19 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

V případě telefonu Nokia Lumia 520 s kapacitou baterie 1430mAh jsou výsledky lepší. Za stejných podmínek (tzn. telefon v klidu, 2G bez mobilních dat) se telefon dobil téměř dvakrát. V průměru nejdříve o 93% za 1 hodinu a 32 minut, podruhé jen o 71% za 1 hodinu a 5 minut. Více energie v externí baterii nezbylo a tak druhé nabití nebylo úplné.

Výsledky nejsou úplně nejlepší. Sice v případě Lumie 520 byly hodnoty trochu blízké představám, u Lumie 1520 je výsledek poměrně horší. Pro srovnání jsme zkusili Lumii 1520 nabíjet v režimu letadlo a se spořičem baterie. Dosáhli jsme pouze mnohem delšího dobíjecího času, což bylo asi způsobeno spořičem baterie. Křivka nabíjení měla velmi podivný průběh a dosahovala jen poloviny svých běžně maximálních hodnot. Čas nabíjení byl v tomto případě 4 hodiny a 11 minut a telefon se dobil pouze o 68%, tzn. o cca 11-27% více než standardně. Pokud srovnáme tato nejvyšší procenta s kapacitou baterie v telefonu, jedná se o 2312mAh (při počítaní dle Lumie 520 je to 2345mAh), což je pouze 72% udávané kapacity externí baterie. Čekali bychom spíše efektivnější hodnotu kolem 80-90% kapacity baterie.


Ještě něco málo k nabíjení samotné externí baterie. Jak bylo napsáno na začátku článku, žádná nabíječka přiložená nebyla. Nabíjení však lze realizovat mnoha způsoby díky vstupnímu microUSB konektoru, který je nyní téměř na všech zařízení (a to znamená i velké množství kabelů a nabíječek v našich šuplících). My použili k nabíjení adaptér přiložený k výkonnějším telefonům a to Nokia AC-60E s výstupními hodnotami 1,5A při 5V. S tímto adaptérem jsme dosahovali času nabíjení v průměru 3 hodiny a 24 minut (což je 204 minuty a tím jen zlehka překračuje hodnoty udávané výrobcem). Při nabíjení z PC (notebooku) pomocí USB 2.0, kde nebylo připojeno žádné jiné zařízení, nedošlo ani po třech hodinách k žádné zjevné změně úrovně nabití baterie a tak jsme tento test z praktických důvodů vypustili.

Nabíjení baterie je signalizováno čtyřmi diodami na horní straně, které postupným blikáním a rozsvícením se ukazují úroveň nabití baterie. Po ukončení nabíjení svítí delší chvíli všechny diody, poté zhasnou.

Co se týče zahřívání baterie, během nabíjení telefonu je teplota trochu vyšší a v kapse je to nepatrně znát, ale nejedná se o nic extrémního (nepříjemného). Pro srovnání baterie nedosahuje teploty zahřátého telefonu při jeho vysokém vytížení. Při svém nabíjení se baterie nezahřívá téměř vůbec.

 
Nokia DC-19 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia DC-19 poskytuje server Heureka.cz

Závěr

Nokia DC-19 je bezesporu elegantní, lehká, kompaktní a výborně přenosná. Na druhou stranu svou kapacitou tolik neuchvátí, a to především ve své cenové relaci. Konkurenční značky nabízejí podobné kapacity i o 200Kč levněji. Zde je ale nutné zmínit design a praktickou využitelnost, která jednoznačně hraje ve prospěch Nokie. Drobným zklamáním jsou reálné výsledky testů, kde jsme čekali trochu efektivnější využití celkové kapacity. Na druhou stranu je lze interpretovat i tak, že baterie prodloužila životnost Lumie 1520 o cca jeden den a u Lumie 520 o dva až čtyři dny běžného používání. V nouzi vás tak DC-19 určitě zachrání a poskytne dostatek energie pro další náročnou práci. Cena v rozmezí 700-900 Kč je tak vzhledem k praktičnosti baterie adekvátní, značka Nokia v tomto případě baterii nijak zbytečně nepředražuje.

Pokud vám nevadí větší rozměry, můžeme nabídnou zajímavou alternativu s kapacitou 10 400 mAh: Recenze: Xiaomi Power Bank 10 400 mAh – energie sbalená na cesty.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

24 | 07 | 14 02:04
V dnešní podrobné recenzi si představíme novou generaci kompaktního záložního zdroje (externí baterie) od Nokie, která se nejen vejde do každé tašky či kabelky, ale také nabídne slušnou kapacitu 3200 mAh. http://wmmania.cz/clanky/hardware/recenze-nokia-dc-19/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17