Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Sony VAIO Tap 11 – Přímá konkurence iPadu?

Podrobná recenze zajímavého tabletu Sony VAIO Tap 11 (s klávesnicí a stylusem), který zaujme luxusním designem, kvalitním dílenským zpracováním a dostatečným výkonem. Tento model také nabídne nový pohled na spojení tabletu a klávesnice.

Sony VAIO je značka notebooků a tabletů spojená s kvalitou, luxusem a vyšší cenovou hladinou. V této recenzi se detailně podíváme na nejnovější přírůstek do rodiny tabletů, který se snaží od konkurence odlišit elegantním designem, netradičním zpracováním a originálně řešenou klávesnicí (uchycení a způsob použití). Jak ovšem obstojí v tvrdé konkurenci?

Současná nabídka tabletů a různých konvertibilních zařízení s Windows 8 je poměrně pestrá. Dá se však říci, že jednotliví výrobci zatím trochu tápou a neví, jak přesně tablet s plnohodnotným operačním systémem „uchopit“. Někteří výrobci se ubírají spíše cestou zaměřenou primárně na konzumaci obsahu (po vzoru Androidu a iOS), jiní naopak v tabletu vidí náhradu za stolní PC a snaží se jej vybavit klávesnicí a další potřebnou konektivitou. Sony se však vydalo vlastní cestou a představilo jakýsi průnik mezi těmito dvěma směry.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

 

Obsah balení

Obvykle je tato kapitola velice nudná, ale v případě modelu VAIO Tap 11 tomu tak není. Kromě vlastního tabletu a nabíječky naleznete v krabici samostatnou klávesnici, plastový odnímatelný držáček na stylus a také samotný stylus. Prodejní balení tedy rozhodně nelze označit jako chudé.

 

Design

Sony mělo v této oblasti vždy navrch a v podstatě jako jediná společnost dokázala konkurovat Applu. Ani v současné době tomu není jinak a zařízení od Sony drží konkurenci laťku hodně vysoko. Z tohoto pohledu není tabletu co vytknout. Je sice z převážné většiny vyroben z plastu, ten je však velice kvalitní. Přední straně dominuje 11,6" displej lemovaný černým rámečkem vkusně kontrastujícím s bílými obvodovými hranami. Zadní strana je celá bílá a na první pohled vypadá jako plastová, je však vyrobena ze speciální slitiny obsahující hořčík. Její dominantou je velké stříbrné logo VAIO. Velmi elegantně jsou vyřešeny hrany přístroje, kde byly do plastového rámu vloženy hliníkové prvky.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Klávesnice je z přední strany celá bílá (plast) a záda jsou z hliníku (typická hliníková barva a textura). Vše tedy perfektně ladí s tabletem a vypadá velice hodnotně.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

 

Konstrukce a ergonomie

Rozměry: tablet - 304,6 x 10,5 x 188,0 mm; klávesnice - 304,6 x 4,5 x 188,0 mm
Hmotnost: tablet - 0,83 kg, klávesnice – 0,3 kg

Sony VAIO SVT1121B2EW lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Tato kapitola bude trochu obsáhlejší než obvykle, jelikož Sony zvolilo poněkud zvláštní ergonomické řešení celého tabletu a především práce s klávesnicí. V mnoha ohledech je bohužel toto řešení nedomyšlené, což se pokusím v následujícím textu zachytit.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Na úvod je třeba vysvětlit, jaká je hlavní myšlenka zvolené konstrukce. V podstatě se jedná o dvě samostatná zařízení, která je (pouze) pro transport možno spojit. Při práci tedy tablet umístíte na stůl a klávesnici k němu jen položíte. Když potřebujete tablet přesunout, klávesnici tlačítky přiklopíte k displeji tabletu, čímž se z ní stane velmi povedený ochranný kryt. Klávesnice s tabletem jsou v tomto stavu navzájem drženy dostatečně silnými magnety a pomocí konektoru v pravém dolním rohu tabletu se klávesnice dobíjí. Jedná se tedy o řešení, kdy klávesnice neumožňuje tabletu získat více energie (spíše naopak).

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Samotný tablet je vybaven perfektním výklopným stojánkem, který je dostatečně tuhý a navíc je opatřen gumovým zakončením, které brání jeho uklouznutí na hladkém povrchu. Můžete si tak displej opřít v téměř libovolném úhlu (90-130 st.) přesně tak, jak Vám bude vyhovovat. U klávesnice je to však výrazně horší. Pochválit ji sice lze za velmi malou tloušťku a příjemnou hmotnost, bohužel tyto vlastnosti spolu s nemožností ji připojit k tabletu jsou příčinou velmi malé stability na hladké podložce. Pokud tedy budete klávesnici používat primárně na stole, bude vám díky své hmotnosti a minimu protiskluzových podložek pořád někam „utíkat“.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Druhým podstatně závažnějším problémem je nemožnost klávesnici používat jinde než na stole, resp. rovné ploše, kde je dostatek prostoru pro umístění tabletu i klávesnice. S tímto zařízením je tedy nutné zapomenout na poměrně časté a oblíbené použití tabletu (případně notebooku) např. na pohovce u TV. Technicky je takřka nemožné na svůj klín umístit (opřít) tablet a samostatně klávesnici. V těchto podmínkách se tedy budete muset spokojit s psaním pouze na dotykovém displeji.

SONY VAIO Tap 11

Jednoznačnou pochvalu si zaslouží tlačítka umístěná na pravé straně tabletu. V podstatě se jedná o stejný typ, který je použit i u zařízení s Androidem (v oblasti WP je lze přirovnat k Lumii 925). Jsou velmi dobře hmatově rozeznatelná a jejich stisk je příkladný. Totéž už se však nedá říci o tlačítku Windows pod displejem. To je sice efektně vyříznuto přímo do krycího „skla“, ale jeho stisk zejména v případě, že máte větší prsty, není úplně příjemný. Tlačítko je relativně úzké a nad okolí nevystupuje. Při stisku se tedy větší prst zastaví o okolní hrany.

 

Dílenské zpracování

Celkové dílenské zpracování je na vysoké úrovni. Použitá hořčíková slitina je dostatečně tuhá a nikde nic nevrže. Držení tabletu je tak i díky matné úpravě povrchu velmi příjemné. Jedinou připomínku mám ke krytkám konektorů, které se zacvakávají jen na gumové pacičky. Bohužel tyto pacičky jsou poměrně pružné a nedokáží krytku dostatečně zafixovat. Zcela běžně (resp. pořád) se tak stává, že se mezi krytkou a tělem tabletu vytvoří nevzhledná mezera a i při jemném dotyku se krytka odpojí. Naštěstí je alespoň v jedné části na pevno přichycena a nelze ji tedy ztratit.

SONY VAIO Tap 11

Samotné tělo přístroje je poměrně tuhé, avšak při vyvinutí větší síly se nepatrně prohne. Nejedná se však o nic zásadního. Podstatně horší je to u klávesnice, která je velmi tenká a její ohnutí či zkroucení je velmi snadné (při práci mimo pracovní stůl i trochu nepříjemné). Na druhou stranu je konstrukce poměrně houževnatá a snadno se vrátí do původního tvaru. I přesto je třeba dbát zvýšené pozornosti při přepravě klávesnice mimo tělo tabletu tak, aby nedošlo k jejímu poškození.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

 

Klávesnice

Popisu klávesnice jsme se již dotkli v předchozích kapitolách. Zbývá tedy doplnit pouze informaci, jak se na ní vlastně píše. Když pominu výše zmiňovanou nevýhodu spojenou s nestabilitou (protiskluzové podložky jsou skutečně drobné), je příležitostné psaní poměrně příjemné. Tlačítka jsou dostatečně velká s příjemnými mezerami mezi sebou. Snad jen zdvih by mohl být o něco vyšší. Chybí také možnost polohování. Přeci jen se lépe píše, když je klávesnice vůči podložce alespoň v mírném náklonu.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Za zmínku stojí ještě drobný touchpad, který je od okolí odlišen hrubou úpravou povrchu a přítomností tlačítka ve spodní části. Toto tlačítko je klasická „houpačka“ nahrazující dvoutlačítko myši (stisknout lze pouze na krajích). Využití touchpadu tedy doporučuji spíše jen v nejnutnějších případech

Drobnou výtku si zaslouží také způsob napájení klávesnice. Jak už bylo v úvodu naznačeno, klávesnice se nabíjí pouze, pokud je přiklapnutá na displeji tabletu. Pokud se tedy vybije (po několika dnech běžné práce), je nutné ji nuceně přiložit k tabletu a tím jej v podstatě vyřadit z provozu, což může být v některých chvílích dosti nepříjemné. Bohužel nabíjení pomocí USB není možné.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

 

Stylus

Obsahem prodejního balení je překvapivě i kvalitní stylus Active Pen, který lze využít pro přesné psaní či kreslení. Stylus navíc reaguje na tlak a při jeho použití nebude displej reagovat na dotyky prstů či dlaní.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Samotný stylus je zpracován na jedničku, avšak jeho uchycení k tabletu je velice nepromyšlené. Autorovi tohoto nápadu bych přál, aby musel Tap 11 se stylusem skutečně dlouhodobě používat.

Samotný tablet vzhledem je své tloušťce a velikosti stylusu nenabízí žádnou pozici, kam by mohl být zastrčen. V Sony se proto rozhodli, že jej k tělu přístroje přichytí prostřednictvím nasazovacího plastového držáčku, který je součástí balení. Pro tento držáček je na zadní straně tabletu u pravého okraje připraven otvor, do kterého se zasune a následně zapře o boční hranu. Toto řešení je ve své podstatě velmi zajímavé a praktické. Bohužel jeho reálná aplikace je zcela nesmyslná. Držáček je totiž na straně tabletu zapřen přímo o krytku USB a Micro HDMi portu, čímž tyto porty zcela blokuje. Pokud tedy máte držák na tabletu, k USB se nedostanete. Zvolené řešení je navíc tak nešikovné, že když máte snahu držák z přístroje sundat, s velkou pravděpodobností nešetrně odklopíte i blokovanou krytku. Je tak jen otázkou času, kdy se samotná krytka či držák ulomí. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak poměrně pevné uchycení samotného stylusu, který pří pokusu o odpojení celý držák výrazně ohýbá. Jediný „bezpečný“ způsob je tak postupné oddalování spodní částí stylusu směrem od tabletu (z druhé strany už to ale možné není).

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Vzhledem k použitému způsobu uchycení tedy dodávaný držáček pravděpodobně vůbec nevyužijete a budete muset přistoupit k méně efektivnímu řešení – přenášet stylus samostatně např. v nějakém dokoupeném pouzdře.

 

Displej

Příjemným překvapením je použitý displej. Nemá smysl vyjmenovávat všechny speciální názvy technologií, které v Sony použily (např. TRILUMINOS, XReality apod.). Důležité je říci, že displej je skutečně povedený. Má úhlopříčku 29,4 cm (11,6") a dostatečně jemné rozlišením 1920 x 1080 bodů. Vyniká také v podání a intenzitě barev (IPS technologie) a širokých pozorovacích úhlech. Z pohledu samotného ovládání je možno použít až deseti prstů současně. Dotyková vrstva je také odolnější vůči poškrábání.

SONY VAIO Tap 11

 

Výkon

VAIO Tap 11 je nabízen ve dvou konfiguracích. Méně vybavená varianta (SVT1121E2E – prodávaná u nás) je vybavena dvoujádrovým procesorem Intel® Pentium® 3560Y (1,20 GHz), 4 GB DDR3 pamětí, integrovanou grafikou Intel® HD a SSD diskem s kapacitou 128 GB. Lépe vybavená varianta (SVT1122M2E) se liší použitým procesorem (Intel® Core™ i3-4020Y - 1,50 GHz) a grafickou kartou (Intel® HD 4200).

 

Sony myslí také na speciální požadavky a na oficiálním webu (www.sony.cz) je možné si nakonfigurovat svou vlastní „sestavu“.

Ačkoliv není výkon u nás prodávané konfigurace nijak závratný a srovnat jej lze například z moderními čtyřjádrovými Atomy, pro běžnou kancelářskou práci bohatě stačí. Procesory Pentium navíc podporují klasickou sběrnici PCIe a SATA, což umožňuje osazení rychlého SSD disku, který má na odezvu celého systému velmi příznivý vliv.

 

Výdrž

O přísun energie na cestách se stará Lithium-polymerová baterie s kapacitou 28,5 Wh, která dle informací od výrobce vydrží přístroj napájet až 8,5 hodiny (výkonnější varianta – 6 hodin). Při našem testování se však ukázalo (úspornější varianty), že reálná výdrž při kancelářské práci se ztlumeným jasem displeje nepřesáhne hranici 7 hodin. Jakmile se ovšem připojí WiFi a zvedne jas displeje, výdrž klesne na 5 hodin.

 

Konektivita a další výbava

Konektivita je na téměř 12“ tablet standardní. K dispozici je klasický USB 3.0 port, micro HDMI konektor (dražší varianta vybavena klasickým HDMI), WIFI IEEE 802.11a/b/g/n (dražší varianta: IEEE 802.11a/b/g/n/ac s vyšší přenosovou rychlostí), Bluetooth ver. 4.0 + HS, 3,5 mm jack na sluchátka, čtečka microSD a NFC.

SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11 SONY VAIO Tap 11

Zapomínat bychom také neměli na fotoaparát, který ale u tabletu není stěžejní funkcí. Hodí se však na různé poznámky apod. Tap 11 je vybaven na přední straně 0,92MP webovou kamerou s rozlišením 1280 x 720 pixelů a zadním 8MP fotoaparátem s rozlišením 3264 x 2448 pixelů.

SONY VAIO Tap 11

Zajímavým doplňkem je integrovaný infračervený port, který ve spojení s předinstalovanou aplikací umožní ovládat vaše domácí spotřebiče (např. TV apod.)

SONY VAIO Tap 11

Je však velká škoda, že výrobce zatím nenabízí model vybavený 3G modulem a GPS. Zde je však přislíbeno vydání modifikované verze na konci února. Pokud tedy tyto funkce vyžadujete, doporučuji s nákupem ještě chvíli počkat.

 

Cena

Sony VAIO SVT1121B2EW lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Sony VAIO SVT1121B2EW poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Displej (barvy, pozorovací úhly)
+ Design (kombinace plastu a kovu)
+ Rozměry a hmotnost (tenký, lehký)
+ Příslušenství (klávesnice, stylus)
+ Praktický stojánek

- Zásadní ergonomické nedostatky (samostatná klávesnice – nemožnost použití na klíně, uchycení stylusu, krytky portů apod.)
- Výdrž
- Cena

 

Závěr

Sony VAIO Tap 11 je bezesporu zajímavé zařízení, které přináší kvality VAIO produktů i do segmentu tabletů. Zařízení zaujme na první pohled příjemnými rozměry (především tloušťkou), povedeným designem, kvalitním zpracováním a přítomností klávesnice a stylusu v základním balení. Pochvalu si také zaslouží jemný FullHD displej s dobrým kontrastem a barvami. Zapomínat bychom neměli ani na praktický polohovatelný stojánek a klávesnici, která může sloužit jako ochranný kryt při transportu.

Bohužel tento produkt trpí i celou řadou poměrně důležitých ergonomických nedostatků. Jedním z nejdůležitějších je nemožnost tablet s klávesnicí používat na klíně, protože se jedná o oddělená zařízení. Klávesnice navíc není vhodná pro dlouhodobé psaní (chybí protiskluzové podložky, nižší zdvih kláves) a nelze ji nabíjet samostatně (pouze po přiložení na displej tabletu). Z ergonomického hlediska je také zcela nevyhovující uchycení stylusu, který tak blokuje USB a HDMI port. Výdrž cca. 4,5 hodiny při kancelářské práci s WiFi taktéž není mnoho. V neposlední řadě je zde i cena, která začíná nad hranicí 20 000 Kč, což je za tablet relativně vysoká částka.

Pokud jsou pro vás důležité kompaktní rozměry, potrpíte si na luxusním design, vyžadujete kvalitu zpracování a přístroj budete využívat primárně bez klávesnice, lze jej jednoznačně doporučit. Pokud však hledáte zařízení primárně určené pro práci s kvalitní klávesnicí a dobrou výdrží, naleznete v současné nabídce i vhodnější alternativy.

 

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

-HoNY-

20 | 02 | 14 00:40
Nějaké další detaily by v recenzi být nemohly? Třeba snímky z HWiNFO64, CPUz, nějaký výsledek třeba z AS SSD Benchmarku, 3DMarku a PCMarku? Fotka z nějakého ostřejšího úhlu, aby bylo vidět IPS glow. Jinak aby nehanil, díky za test, jako tablet i ultrabook to vypadá zajímavě. Škoda trošku vyšší ceny, takových 17 tisíc by slabší variantě slušelo mnohem víc. 0

Jindřich Lukeš

19 | 02 | 14 02:06
Podrobná recenze zajímavého tabletu Sony VAIO Tap 11 (s klávesnicí a stylusem), který zaujme luxusním designem, kvalitním dílenským zpracováním a dostatečným výkonem. Tento model také nabídne nový pohled na spojení tabletu a klávesnice. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-sony-vaio-tap-11/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Jaké jsou možnosti propojení počítače s Windows 10 a telefonu s Androidem?

Microsoft průběžně pracuje na užší provázanosti telefonů a počítačů s různými operačními systémy. V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled aktuálních možností.

Jindřich Lukeš | články 27 | 07 | 17

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17