Autorem této recenze je Ondřej Peroutka.
Koncem minulého roku čínská společnost Xiaomi představila dvě nové externí baterie. Menší o kapacitě 5 200 mAh a větší s dvojnásobnou kapacitou. V Číně se tyto dvě novinky začaly prodávat již začátkem tohoto roku, bylo ale jen otázkou času, než se dostanou (byť neoficiálně) i do ostatních částí světa. My se však v rámci této recenze zaměříme pouze na model s větší kapacitou.
Tělo Xiaomi Power Bank 10 400 mAh je z větší části vyrobeno z matného hliníku, bílý plast tvoří pouze horní a spodní hranu. Uvnitř se nacházejí čtyři baterie, které Xiaomi dodávají Samsung a LG.
Xiaomi Power Bank vám svým zpracováním a designem rozhodně ostudu neudělá, výborně se hodí třeba k Lumiím 925 a 930 s hliníkovým rámem. Rozměry jsou 90,5 x 77 x 21,6 mm a váha činí 250 gramů. Na nošení v kapse to sice moc není, ale v tašce nebo v batohu se příliš nepronese.
Všechny důležité prvky jsou umístěny na horní hraně. Jedná se o zapínací tlačítko (využitelné asi jen při zjišťování zbývající kapacity), diody, které indikují zbývající kapacitu, dobíjecí microUSB konektor a velký USB port pro připojení nabíjecího kabelu. V balení naleznete kromě samotné baterie také krátký plochý USB kabel, ale můžete samozřejmě připojit i vlastní. To se hodí hlavně pokud vlastníte nějaké zařízení od Applu. Výrobce s tím očividně počítá, protože na webu uvádí, že powerbanka dokáže až 4,5x dobít iPhone 5s a 1,5x iPad mini.
Xiaomi Power Bank jsem využíval k nabíjení půl roku staré Lumie 925, která má baterii o kapacitě 2000 mAh. Teoreticky by to mělo znamenat, že powerbanka bude schopna dobít takovýto telefon až pětkrát, ale v praxi kvůli ztrátám počítejte spíše se čtyřmi cykly. Dle hodnot udávaných výrobcem a vlastních zkušeností odhaduji, že se reálně dá z baterie získat přibližně 8 000 mAh. Nabíjení telefonu probíhá zhruba stejně rychle, jako kdyby byl připojen přímo do sítě (s využitím standardní nabíječky Nokia AC-50). Při delších cestách je ale třeba myslet na to, že samotná externí baterie se bude dobíjet o něco delší dobu. Počítejte přibližně s 12 hodinami.
Po zhruba dvoutýdenní zkušenosti mohu objektivně napsat, že Xiaomi Power Bank splnila moje očekávání. Dříve jsem využíval menší externí baterii Nokia DC-16 s kapacitou 2200 mAh, ale to je v dnešní době „přerostlých“ smartphonů už zkrátka málo. Powerbanka od Xiaomi je určitě lepší volbou. Nejen díky kapacitě, ale i použitým materiálům.
Na závěr je vhodné dodat, že Xiaomi Power Bank se v Evropě oficiálně neprodává a ani prodávat nemůže, nemá totiž CE certifikaci. Přesto ji nabízí hned několik českých e-shopů za necelých 700 Kč. Baterii samozřejmě můžete objednat i ze serverů jako je např. Ebay nebo DX, ale zde je třeba se mít více na pozoru. Může se stát, že vám zkrátka přijde “padělek”, v lepším případě pouze s nižší kapacitou. Pokud již Xiaomi Power Bank doma máte, ověřit si ji můžete podle tohoto návodu.
Jindřich Lukeš
07 | 07 | 14 12:50