Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Vývojářská verze Windows Phone 8.1 není zároveň finálním sestavením systému

V tomto článku vyvrátíme nepravdivé informace o tom, že vývojářská verze Windows Phone 8.1 je zároveň i finálním sestavením. Co to v praxi znamená?

Vývojářský program (přesněji „Preview for Developers Program“) je v případě Windows Phone relativně novou záležitostí. Vznikl teprve před několika měsíci za účelem předčasného zpřístupnění posledních verzí operačního systému Windows Phone. Hlavním cílem tohoto programu je poskytnout čas vývojářům, aby mohli optimalizovat své aplikace. Tento program je však nastaven tak, aby také částečně kompenzoval poměrně velkou prodlevu mezi oficiálním oznámením nové verze systému a jeho reálný příchod do zařízení, která někdy čítá až několik měsíců. Hlavním důvodem jsou výrobci a operátoři, kteří musí systém schválit a případně také doplnit o další vylepšení (např. Nokia Cyan).

Vzhledem k relativně krátké existenci tohoto programu se na internet z různých v mnoha případech i odborných médií dostávají nepřesné informace, které uvádějí, že vývojářská verze je shodná s tou finální. Toto tvrzení však není zcela pravdivé.

Současná tvrzení totiž vycházejí pouze ze zatím doposud jediné aktualizace, která byla skrze tento program distribuována – GDR3. Zde v případě některých modelů (zejména HTC) bylo číslo sestavení operačního systému shodné s finální verzí. U řady Nokií však byla v průběhu existence vývojářského GDR3 poskytnuta min. jedna aktualizace, která řešila drobné komplikace. Původní vývojářská a konečná veřejná se tak drobně lišily. Finální verze od výrobce např. v případě Nokie navíc přišla spolu s aktualizací Black, která sice obsahovala totožné jádro systému ovšem doplněné o další vylepšení. Pro běžného zákazníka tak obě tyto aktualizace splynuly do jedné.

V případě Windows Phone 8.1 je situace ještě o trochu jednoznačnější. Vývojářská verze nepřichází se všemi funkcemi finální verze, která bude dostupná začátkem léta. Chybí například efektní animovaná témata zamykací obrazovky. Některé nové funkce systému jsou navíc podmíněny samotnou aktualizací firmwaru přístroje (Nokia Cyan), který má na starosti výrobce a vydá jej až spolu s finální verzí systému. Více informací zde: Jakých (dříve spekulovaných) funkcí se ve WP8.1 nedočkáme?

Je tak téměř jisté, že číslo sestavení vývojářské verze se bude od té finální lišit. Nepůjde však pouze o „papírové“ rozdíly, ale také o reálné funkce, které budou přítomny až ve finální verzi. Vývojářský program je tak třeba brát stále s rezervou, a pokud něco nebude 100% fungovat, neznamená to, že to tak zůstane navždy. Je také možné, že chybějící funkce a případné opravy přijdou ještě před oficiálním uvolněním systému podobně, jako tomu bylo u GRD3. Nedá se také ani vyloučit, že se dočkáme i dalších drobných novinek.

V podstatě se tak dá říci, že do vývojářského programu v tuto chvíli sice přichází poslední dostupná verze (sestavení) systému, ale rozhodně se nejedná o finální (představenou na MS Buildu). Ta bude dostupná až začátkem léta a vznikne "spojením" současné vývojářské verze a následných aktualizací (např. přinášející animovaná témata). Aby vše navíc nebylo tak "jednoduché", všechny představené funkce budou dostupné až po zásahu samotných výrobců, kteří musí aktualizovat firmwary jednotlivých modelů tak, aby zajistili provázaní některých funkcí s hadwarem. Tento krok již ale bude součástí oficiálního veřejného uvolnění aktualizace začátkem léta.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

15 | 04 | 14 16:10
V tomto článku vyvrátíme nepravdivé informace o tom, že vývojářská verze Windows Phone 8.1 je zároveň i finálním sestavením. Co to v praxi znamená? http://wmmania.cz/clanky/obecne/vyvojarska-verze-windows-phone-8-1-neni-zaroven-finalnim-sestavenim-systemu/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17