Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows 10 (pro PC, tablety i telefony) – Velký přehled novinek a vylepšení

Microsoft představil ambiciózní Windows 10, které mají přinést jednotný systém pro všechna chytrá zařízení od telefonů až po klasické PC. Na jaké novinky a vylepšení se můžeme těšit?

Microsoft včera představil novou verzi Windows, k překvapení všech však nepůjde o verzi 9, ale rovnou 10. Toto číselné značení má evokovat o dvě generace lepší systém, který propojí celý ekosystém produktů a služeb Microsoftu a nabídne zcela nové možnosti a vylepšení.

Finální verze Windows 10 bude dostupná až v průběhu roku 2015. První testovací verze bychom se měli dočkat již dnes.


Jeden systém pro všechna zařízení

Tou nejvýznamnější novinkou je celkové sjednocení všech dosavadních systémů do jediného. Již tedy nebude oficiálně existovat Windows Phone, Windows 8, Windows RT apod., ale prostě jen Windows 10. Zde je však třeba upozornit, že tato změna nebude až tak zásadní, jak se na první pohled může zdát. Nelze tedy očekávat, že v telefonu bude možné používat klasickou plochu vč. desktopových aplikací apod. Bude se sice jednat o stejný systém (jádro), který však bude uzpůsoben pro různá zařízení tak, aby co nejlépe splňoval požadavky uživatele. V telefonech tak stále uvidíme dlaždice a na stolním PC klasickou plochu (podrobnosti v následujícím textu). Základní výhodou však bude možnost využití stejných (univerzálních) aplikací, pokročilého propojení a synchronizace, nastavení apod.

 

Nabídka Start (prostředí plochy) (oficiálně potvrzeno)

Do klasické desktopové (PC + notebooky) verze systému, která bude nástupcem současných Windows 8.1, se vrátí nabídka Start. Ta ovšem nepřijde v původní podobě známé z Windows 7, ale bude značně vylepšena. V podstatě se dá říci, že efektivně skloubí původní seznam aplikací s dlaždicemi, které doposud byly k dispozici pouze v Metro rozhraní. Nabídka Start tak bude pro uživatele klasických PC jediným místem, kde se setkají s dlaždicemi. Teoreticky by také mělo být možné odebrat z nabídky Start všechny dlaždice a "vytvořit" tak klasickou položkovou nabídku známou z Windows 7.

 

Continuum – nové dotykové rozhraní (oficiálně potvrzeno)

Nezapomnělo se ani na uživatelé tabletů s odpojitelnou klávesnicí a různých konvertibilních zařízení. Pro ty sice bude dostupná totožná verze systému jako pro PC, ale doplněná o nové dotykové rozhraní (Continuum). V podstatě se dá říci, že je to „roztažená nabídka Start ze stolí verze“ doplněná o funkce „metra“. Po aktivaci tohoto režimu se zobrazí dlaždice po celém displej, aplikace se roztáhnou na celou plochu apod. Zajímavé je, že k aktivaci tohoto módu může docházet nejen automaticky (např. při odpojení klávesnice) ale i ručně (systém se vždy zeptá). Nestane se tak, že se toto rozhraní bude samovolně prolínat s celým systémem (např. po spuštěni univerzální aplikace), jako tomu bylo u „metra“.

V případě klasických tabletů bez klávesnice bude Continuum nastaveno jako výchozí prostředí. Zatím ale není zřejmé, zdali bude možné jej deaktivovat a používat klasickou plochu.

 

Virtuální plochy + tlačítko Task View (oficiálně potvrzeno)

Po kliknutí na nové tlačítko v liště Start se zobrazí nový režim, tzv. „Task View“. V horní části obrazovky uvidíte klasický přepínač úloh (obdoba Alt+TAB) a ve spodní správce ploch. Ano ve Windows 10 budou k dispozici virtuální plochy, které bude možné jednoduše přidávat a odebírat. Na každé ploše si můžete zobrazit libovolné množství oken a klasicky s nimi pracovat. Tato funkce se hodí především na stolních PC sloužících pro práci i zábavu. Na jedné ploše si tak můžete pohodlně uspořádat okna aplikací, které používáte pro práci (Excel, Word apod.) a v případě potřeby jednoduše přepnete na druhou plochu bez nutnosti okna zavírat či minimalizovat, což je velmi efektivní. Zatím ale poměrně nelogická se zdá funkce přepínání aplikací, resp. pokud máte nějakou aplikaci otevřenou na jedné ploše (indikováno úzkým proužkem pod ikonkou aplikace) a na jiné ji znovu spustíte, okno aplikace se nezobrazí na požadované ploše, ale automaticky se přepne zdrojová (původní) plocha, kde je aplikace otevřena. Pokud budete chtít spustit aplikaci na obou plochách, bude pravděpodobně třeba využít kontextovou nabídku (kliknutí pravým tlačítkem). Pro názornost doporučujeme zhlédnout video níže.

 

Univerzální aplikace (oficiálně potvrzeno)

Základem budou tzv. univerzální aplikace, které nejsou žádnou novinkou. Již v současné době se s nimi můžeme setkat u Windows Phone 8.1 a Windows 8.1. V podstatě se jedná o aplikaci, kterou lze spustit na telefonu, PC i tabletu. Tyto aplikace mají stejný základ (jádro), ale různé verze uživatelského rozhraní zaměřeného na konkrétní zařízení. Na telefonu tak aplikace vypadá jinak než na PC.


Zatím ovšem není jasné, zdali bude možné bez omezení spouštět také starší výhradně „metro“ či Windows Phone 7.x a 8.0 aplikace, nebo je budou muset autoři upravit do „univerzální formy“ (nejedná se o nikterak náročnou operaci).

S těmito aplikace bude možné následně pracovat velmi podobně jako s těmi desktopovými - budou zobrazeny přímo na ploše v okně, půjde upravovat jejich velikost apod. Nebude tak docházet k přepínání do „metro rozhraní“ jako v současné verzi systému, protože toto rozhraní již nebude existovat (pro PC).

 

Vylepšený Snap (oficiálně potvrzeno)

V souvislosti s aplikacemi se dočkáme také vylepšeného Snapu (přichytávání aplikací k okraji monitoru/displeje). Ten bude nově umět jednoduše rozdělit aplikace do čtyř kvadrantů, kombinovat univerzální i klasické aplikace a nabídne inteligentní návrhy pro vyplnění prostoru již běžícími aplikacemi.

 

Průzkumník souborů (oficiálně potvrzeno)

Upraven bude také průzkumník souborů, který bude nově zobrazovat poslední soubory a často navštěvované složky, což výrazně zefektivní práci.

 

Zaměření na firmy (oficiálně potvrzeno)

Nová verze systému přinese také nové možnosti pro firmy. Budou k dispozici lepší možnosti správy, úpravy obchodu s aplikacemi, ochrana dat apod.

 

K dispozici je také několik dříve uniklých informací, které však zatím nebyly potvrzeny:

Notifikační centrum

Windows 9 se dočkají také notifikačního centra, které bude obdobné tomu ve Windows Phone 8.1. Po kliknutí na ikonku v oznamovacím panelu „u hodin“ se zobrazí přehled všech upozornění. Tato upozornění budou seskupena dle jednotlivých aplikací a bude možné je mazat jednotlivě, po skupinách i všechny najednou. Zachovány budou také klasické notifikační „bubliny“ vyskakující v pravém horním rohu obrazovky. Více informací na videu níže:

 

Nová verze internet Exploreru

Nová verze internetového prohlížeče projde výraznější grafickou proměnou, která by Internet Explorer měla posunout někam mezi Chrome a Firefox. Kromě obvyklého zvyšování rychlosti, lepší podpory webových standardů apod. se konečně dočkáme také oblíbených doplňků a rozšíření.

 

Integrace Cortany

Ve zdrojovém kódu první testovací verze systému, která unikla na internet, se objevila Cortana. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude to systému přímo integrována.

 

Storage Sense (Inteligentní úložiště)

Další novinkou inspirovanou v mobilní verzi systému je Inteligentní úložiště. Tato funkce, stejně jako u chytrých telefonů nabídne detailnější možnosti správy vnitřní paměti. Kromě zobrazení aktuálně zabíraného místa jednotlivými aplikacemi nabídne také možnost jejich přesunutí na paměťovou kartu, což přijde vhod především uživatelům levnějších tabletů, které nedisponují dostatečnou kapacitou vnitřního úložiště.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

01 | 10 | 14 04:36
Microsoft představil ambiciózní Windows 10, které mají přinést jednotný systém pro všechna chytrá zařízení od telefonů až po klasické PC. Na jaké novinky a vylepšení se můžeme těšit? http://wmmania.cz/clanky/obecne/windows-10-prehled-novinek-a-vylepseni/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17