Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows 8 vs. Windows RT – Praktické rozdíly

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT. Které funkce jsou omezeny a na co si dát při výběru nového zařízení pozor?

V jednom z prvních článků věnovaných operačnímu systému Windows se zaměříme na hlavní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT.

 

Windows 8

(plnohodnotné desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Samotný systém Windows 8 asi není třeba nikomu blíže představovat. Jedná se o nástupce velmi populárního systému Windows 7, jehož hlavní změnou je přítomnost dotykového rozhraní „metro“. Ačkoliv se toto označení velmi rychle rozšířilo, Microsoft byl nucen jej změnit. Oficiální název (který nikdo nikdy nebude používat) je „Modern UI” (neboli “moderní uživatelské prostředí”). Toto dotykové rozhraní však vyvolalo obrovskou vlnu nevole především u konzervativnějších uživatelů, kteří jsou zvyklí na standardní způsob práce s PC. Popravdě řečeno, pro klasické nedotykové stolní počítače a notebooky je toto rozhraní skutečně spíše na obtíž, což nyní již pochopil i Microsoft a ve Windows 8.1 umožnil spouštět systém přímo na plochu, přidal zpět tlačítko Start a provedl další dílčí změny.

Metro rozhraní je však zcela zásadní při používání dotykových zařízení – notebooky, tablety apod. Zejména u tabletů se bez propracovaného dotykového rozhraní obejít nedá a naopak na pozadí ustupuje klasická plocha, která k dotykům není příliš přívětivá. Metro navíc v základu obsahuje celou řadu integrovaných aplikaci, jako je e-mailový klient (pošta), propracovaný kalendář, zprávy, fotogalerii, Skydrive a mnoho dalších. K dispozici je také obchod s aplikacemi (Windows Store), kde je možné podobně jako u ostatních mobilních systémů aplikace stahovat a nakupovat.

 

Windows RT

(omezené desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Ačkoliv systém Windows RT vypadá na první pohled zcela stejně jako Windows 8, je určen výhradně pro mobilní zařízení, která nedisponují takovým výkonem jako klasické PC. Z tohoto důvodu není možné na Windows RT spouštět klasické (x86) aplikace. Využívat tedy můžete pouze „metro“ aplikace stažené z Windows Storu. Toto omezení se ale týká skutečně pouze doinstalovávaných aplikací. Většina výchozích je stále k dispozici. Používat tedy můžete klasickou plochu, Internet Explorer 10, Microsoft Office 2013 RT, průzkumník souborů a mnoho dalších běžných aplikací, na které jste z klasických PC zvyklí.

Windows RT však přináší kromě nemožnosti používat klasické Windows aplikace také další omezení. Není zde přítomen Windows Media Player, nelze vytvářet domácí skupiny (lze se připojit), připojit se ke vzdálené ploše (z jiného PC ma Win RT, opačný směr je možný) a k doméně. Díky přítomnosti klasických USB portů je možné také připojovat klasické příslušenství (klávesnice, myší flash disky a další). V tomto případě je ale nutné, aby dané příslušenství bylo certifikováno pro Windows RT = aby byly k dispozici potřebné ovladače.


Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17