Windows 8 vs. Windows RT – Praktické rozdíly

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT. Které funkce jsou omezeny a na co si dát při výběru nového zařízení pozor?

V jednom z prvních článků věnovaných operačnímu systému Windows se zaměříme na hlavní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT.

 

Windows 8

(plnohodnotné desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Samotný systém Windows 8 asi není třeba nikomu blíže představovat. Jedná se o nástupce velmi populárního systému Windows 7, jehož hlavní změnou je přítomnost dotykového rozhraní „metro“. Ačkoliv se toto označení velmi rychle rozšířilo, Microsoft byl nucen jej změnit. Oficiální název (který nikdo nikdy nebude používat) je „Modern UI” (neboli “moderní uživatelské prostředí”). Toto dotykové rozhraní však vyvolalo obrovskou vlnu nevole především u konzervativnějších uživatelů, kteří jsou zvyklí na standardní způsob práce s PC. Popravdě řečeno, pro klasické nedotykové stolní počítače a notebooky je toto rozhraní skutečně spíše na obtíž, což nyní již pochopil i Microsoft a ve Windows 8.1 umožnil spouštět systém přímo na plochu, přidal zpět tlačítko Start a provedl další dílčí změny.

Metro rozhraní je však zcela zásadní při používání dotykových zařízení – notebooky, tablety apod. Zejména u tabletů se bez propracovaného dotykového rozhraní obejít nedá a naopak na pozadí ustupuje klasická plocha, která k dotykům není příliš přívětivá. Metro navíc v základu obsahuje celou řadu integrovaných aplikaci, jako je e-mailový klient (pošta), propracovaný kalendář, zprávy, fotogalerii, Skydrive a mnoho dalších. K dispozici je také obchod s aplikacemi (Windows Store), kde je možné podobně jako u ostatních mobilních systémů aplikace stahovat a nakupovat.

 

Windows RT

(omezené desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Ačkoliv systém Windows RT vypadá na první pohled zcela stejně jako Windows 8, je určen výhradně pro mobilní zařízení, která nedisponují takovým výkonem jako klasické PC. Z tohoto důvodu není možné na Windows RT spouštět klasické (x86) aplikace. Využívat tedy můžete pouze „metro“ aplikace stažené z Windows Storu. Toto omezení se ale týká skutečně pouze doinstalovávaných aplikací. Většina výchozích je stále k dispozici. Používat tedy můžete klasickou plochu, Internet Explorer 10, Microsoft Office 2013 RT, průzkumník souborů a mnoho dalších běžných aplikací, na které jste z klasických PC zvyklí.

Windows RT však přináší kromě nemožnosti používat klasické Windows aplikace také další omezení. Není zde přítomen Windows Media Player, nelze vytvářet domácí skupiny (lze se připojit), připojit se ke vzdálené ploše (z jiného PC ma Win RT, opačný směr je možný) a k doméně. Díky přítomnosti klasických USB portů je možné také připojovat klasické příslušenství (klávesnice, myší flash disky a další). V tomto případě je ale nutné, aby dané příslušenství bylo certifikováno pro Windows RT = aby byly k dispozici potřebné ovladače.


Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost nejen osobní elektroniky na videu z dílny Microsoftu

Pojďte si s námi připomenout video, které vás provede možnou blízkou budoucností osobní elektroniky ve vizích Microsoftu.

Jindřich Lukeš | články 24 | 03 | 17

Windows Mapy - oficiální mapová a navigační aplikace od Microsoftu pro Windows 10 (Mobile)

(23.3.): Nová verze s podporou více průjezdných míst u plánování tras.// Microsoft představil zcela novou mapovou aplikaci pro Windows 10, která odstraňuje většinu nedostatků stávající verze a je téměř plnohodnotnou náhradou za HERE.

Jindřich Lukeš | software 23 | 03 | 17

WhatsApp - Oblíbená komunikační aplikace pro telefon a nově také PC (aktualizováno)

(24.2.): Nová verze s podporou funkce Status (obdoba FB příběhů).// Whatsapp je bezkonkurenční aplikace, pomocí které můžete velice snadno a efektivně komunikovat se svými přáteli a známými.

Jindřich Lukeš | software 24 | 02 | 17

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Nový patent Microsoftu odhaluje novou generaci elektronického papíru

Budoucnost bez klasického papíru ve vizích Microsoftu odhalených na aktuálně schválených patentech.

Jindřich Lukeš | články 22 | 01 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím