Windows 8 vs. Windows RT – Praktické rozdíly

V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT. Které funkce jsou omezeny a na co si dát při výběru nového zařízení pozor?

V jednom z prvních článků věnovaných operačnímu systému Windows se zaměříme na hlavní rozdíly mezi plnohodnotnými Windows 8 a „tabletovými“ Windows RT.

 

Windows 8

(plnohodnotné desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Samotný systém Windows 8 asi není třeba nikomu blíže představovat. Jedná se o nástupce velmi populárního systému Windows 7, jehož hlavní změnou je přítomnost dotykového rozhraní „metro“. Ačkoliv se toto označení velmi rychle rozšířilo, Microsoft byl nucen jej změnit. Oficiální název (který nikdo nikdy nebude používat) je „Modern UI” (neboli “moderní uživatelské prostředí”). Toto dotykové rozhraní však vyvolalo obrovskou vlnu nevole především u konzervativnějších uživatelů, kteří jsou zvyklí na standardní způsob práce s PC. Popravdě řečeno, pro klasické nedotykové stolní počítače a notebooky je toto rozhraní skutečně spíše na obtíž, což nyní již pochopil i Microsoft a ve Windows 8.1 umožnil spouštět systém přímo na plochu, přidal zpět tlačítko Start a provedl další dílčí změny.

Metro rozhraní je však zcela zásadní při používání dotykových zařízení – notebooky, tablety apod. Zejména u tabletů se bez propracovaného dotykového rozhraní obejít nedá a naopak na pozadí ustupuje klasická plocha, která k dotykům není příliš přívětivá. Metro navíc v základu obsahuje celou řadu integrovaných aplikaci, jako je e-mailový klient (pošta), propracovaný kalendář, zprávy, fotogalerii, Skydrive a mnoho dalších. K dispozici je také obchod s aplikacemi (Windows Store), kde je možné podobně jako u ostatních mobilních systémů aplikace stahovat a nakupovat.

 

Windows RT

(omezené desktopové rozhraní (plocha) + Metro)

Windows 8

Ačkoliv systém Windows RT vypadá na první pohled zcela stejně jako Windows 8, je určen výhradně pro mobilní zařízení, která nedisponují takovým výkonem jako klasické PC. Z tohoto důvodu není možné na Windows RT spouštět klasické (x86) aplikace. Využívat tedy můžete pouze „metro“ aplikace stažené z Windows Storu. Toto omezení se ale týká skutečně pouze doinstalovávaných aplikací. Většina výchozích je stále k dispozici. Používat tedy můžete klasickou plochu, Internet Explorer 10, Microsoft Office 2013 RT, průzkumník souborů a mnoho dalších běžných aplikací, na které jste z klasických PC zvyklí.

Windows RT však přináší kromě nemožnosti používat klasické Windows aplikace také další omezení. Není zde přítomen Windows Media Player, nelze vytvářet domácí skupiny (lze se připojit), připojit se ke vzdálené ploše (z jiného PC ma Win RT, opačný směr je možný) a k doméně. Díky přítomnosti klasických USB portů je možné také připojovat klasické příslušenství (klávesnice, myší flash disky a další). V tomto případě je ale nutné, aby dané příslušenství bylo certifikováno pro Windows RT = aby byly k dispozici potřebné ovladače.


Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Nový patent Microsoftu odhaluje novou generaci elektronického papíru

Budoucnost bez klasického papíru ve vizích Microsoftu odhalených na aktuálně schválených patentech.

Jindřich Lukeš | články 22 | 01 | 17

Viber – Volejte a pište zprávy zdarma na Windows 10 (Mobile) (aktualizováno)

(27.12.): Nová rychlejší verze s podporou gest.// Volejte a posílejte textové zprávy zdarma skrze populární multiplatformní aplikaci Viber.

Jindřich Lukeš | software 22 | 01 | 17

Dropbox – oficiální univerzální aplikace populárního úložiště pro Windows 10 (Mobile) (aktualizováno)

(21.12.): Nová verze s přepracovanou grafikou. // Dropbox, populární cloudové úložiště, můžete používat i jako univerzální aplikaci na vašich telefonech, tabletech i PC.

Tereza Kratochvílová | software 02 | 01 | 17

Sticky Notes - velice praktické poznámky na ploše Windows 7, 8.1 i 10

V tomto článku si představíme jednu z nejpraktičtějších aplikací, která je součástí každých stolních Windows. Jedná se o Sticky Notes neboli Rychlé poznámky.

Jindřich Lukeš | software 12 | 12 | 16
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím