Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows 9 (Threshold) – Přehled novinek a vylepšení (aktualizováno)

Aktualizace (16.8.): Článek zcela přepracován a aktualizován. V tomto článku naleznete postupně aktualizovaný přehled novinek a vylepšení, které přinese nová verze operačního systému Windows s kódovým označením Threshold.

Aktualizace (16.9.): Celý článek přepracován a aktualizován

V tomto článku naleznete postupně aktualizovaný přehled novinek a vylepšení, které přinese nová verze operačního systému Windows 9 s kódovým označením "Threshold".

První důležitou informací je plánované vypuštění (konec září) tzv. technologického preview, které bude moci každý stáhnout a nainstalovat do svého PC. Tato testovací verze nabídne vybrané funkce nového systému a poslouží jako „náhled“ na to, co bude na jaře příštího roku oficiálně představeno.

V rámci tohoto testování se uživatelé dočkají verze systému označované jako Enterprise. Jedná se o nejvybavenější verzi určenou především pro podniky, u které se již vůbec nepočítá s přítomností moderního uživatelského prostředí (metra). Metro aplikace a dlaždice však bude možné používat v rámci nové interaktivní nabídky start (viz dřívější informace níže).

 

Nabídka Start

Jednou z nejvýznamnějších novinek je návrat nabídky Start. Ta ovšem nepřijde v původní podobě, ale bude značně vylepšena. V podstatě se dá říci, že efektivně skloubí původní seznam aplikací s dlaždicemi, které doposud byly k dispozici pouze v Metro rozhraní. V návaznosti na předchozí úniky informací tak nabídka Start bude pro uživatele klasických PC jediným místem, kde se setkají s dlaždicemi. S původním Metro rozhraním se již počítá jen u tabletů. Teoreticky by také mělo být možné odebrat z nabídky Start všechny dlaždice a "vytvořit" tak klasickou položkovou nabídku známou z Windows 7.

 

Interaktivní živé dlaždice

Další novinkou jsou interaktivní živé dlaždice, které nabídnou podstatně více informací a variabilního nastavení než ty současné. V rámci dlaždice zpráv bude např. k dispozici náhled několika posledních a podobě tomu bude i u e-mailu apod.


Metro pouze pro tablety

Z dostupných informací se zdá, že bude zcela upuštěno od řešení dvou prostředí v jednom systému. K dispozici bude jen verze s plochou pro PC a notebooky a verze s „metrem“ (bez plochy) pro ARMové tablety. Uživatelé klasických PC však o Metro aplikace a dlaždice nepřijdou, budou je moci používat v rámci nové nabídky Start (viz výše).

 

Notifikační centrum

Windows 9 se dočkají také notifikačního centra, které bude obdobné tomu ve Windows Phone 8.1. Po kliknutí na ikonku v oznamovacím panelu „u hodin“ se zobrazí přehled všech upozornění. Tato upozornění budou seskupena dle jednotlivých aplikací a bude možné je mazat jednotlivě, po skupinách i všechny najednou. Zachovány budou také klasické notifikační „bubliny“ vyskakující v pravém horním rohu obrazovky. Více informací na videu níže:

 

Virtuální plochy

Další významnou novinkou je přítomnost virtuálních ploch. Pomocí klasického zástupce v liště Start zobrazíte panel s možností výběru a přidání/odebrání nové virtuální plochy. Celkový počet ploch není omezený. Na každé ploše si můžete zobrazit libovolné množství oken a klasicky s nimi pracovat. Tato funkce se hodí především na stolních PC sloužících pro práci i zábavu. Na jedné ploše si tak můžete pohodlně uspořádat okna aplikací, které používáte pro práci (Excel, Word apod.) a v případě potřeby jednoduše přepnete na druhou plochu bez nutnosti okna zavírat či minimalizovat, což je velmi efektivní. Zatím ale poměrně nelogická se zdá funkce přepínání aplikací, resp. pokud máte nějakou aplikaci otevřenou na jedné ploše (indikováno úzkým proužkem pod ikonkou aplikace) a na jiné ji znovu spustíte, okno aplikace se nezobrazí na požadované ploše, ale automaticky se přepne zdrojová (původní) plocha, kde je aplikace otevřena. Pokud budete chtít spustit aplikaci na obou plochách, bude pravděpodobně třeba využít kontextovou nabídku (kliknutí pravým tlačítkem). Pro názornost doporučujeme zhlédnout video níže.

 

Nová verze internet Exploreru

Nová verze internetového prohlížeče projde výraznější grafickou proměnou, která by Internet Explorer měla posunout někam mezi Chrome a Firefox. Kromě obvyklého zvyšování rychlosti, lepší podpory webových standardů apod. se konečně dočkáme také oblíbených doplňků a rozšíření.

 

Integrace Cortany

Ve zdrojovém kódu první testovací verze systému, která unikla na internet, se objevila Cortana. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude to systému přímo integrována.

 

Storage Sense (Inteligentní úložiště)

Další novinkou inspirovanou v mobilní verzi systému je Inteligentní úložiště. Tato funkce, stejně jako u chytrých telefonů nabídne detailnější možnosti správy vnitřní paměti. Kromě zobrazení aktuálně zabíraného místa jednotlivými aplikacemi nabídne také možnost jejich přesunutí na paměťovou kartu, což přijde vhod především uživatelům levnějších tabletů, které nedisponují dostatečnou kapacitou vnitřního úložiště.

 

Nový design

Celý systém bude také drobně redesignován.

 

Metro aplikace na ploše

K dispozici je také obrázek budoucí podoby metro aplikací spouštěných přímo na ploše. V podstatě se budou chovat jako klasické aplikace a bude s nimi možná práce v klasických oknech.

WiFi Sense

 

 

Původní článek:

Na internet začínají postupně unikat informace z různých i poměrně důvěryhodných zdrojů týkajících se podoby nové verze operačního systému Windows. Microsoft při jeho vývoji reaguje především na zpětnou vazbu od svých zákazníků, a jak jistě tušíte, středem pozornosti je Moderní uživatelské rozhraní (Metro). V nové verzi systému by tak mělo být v tomto směru provedeno hodně změn, které výrazně ovlivní a snad i zásadně zlepší ovladatelnost a přívětivost celého systému především na nedotykových zařízeních.

Ačkoliv se Microsoft již nyní snaží problémy spojené s novým dotykovým rozhraním řešit (např. ve W8.1 Update 1 výrazně zapracoval na ovladatelnosti myší), stále to není dostatečné a běžní uživatelé si na „kontroverzní“ prostředí jen velmi obtížně zvykají. Nejvýraznější je tento problém především ve firmách, které jsou pro Microsoft hlavním zdrojem příjmů. Firemní uživatelé jsou totiž nejméně přizpůsobiví, což vede k tomu, že firmy neinvestují do nových verzí a vyčkávají s Windows 7.

Microsoft si tento stav uvědomuje a v nové verzi se chystá Moderní uživatelské rozhraní více modifikovat a trochu i upozadit. V první řadě bude systém umět vyhodnotit, na jakém je naistalován zařízení a jakým způsobem jej uživatel ovládá. Například na stolním počítači bude uživateli automaticky nabízeno prostředí plochy s možností dotykové rozhraní zcela deaktivovat. Podobné to bude i na tabletech, u kterých se např. po připojení klávesnice opět nabídne plocha.

Microsoft však nechte tímto přístupem ztratit výhody „metro“ aplikací, kterých sice není tolik, ale pro práci na dotykových zařízeních jsou zcela zásadní. Novinkou tak má být možnost pouštět tyto aplikace standardně v oknech (v prostředí plochy) s možností integrace jejich dlaždic do obnovené nabídky Start.

 

Se změnou vedení společnosti také přecházejí změny v licencování systému, které pro běžného zákazníky spočívají především ve výrazném snižování ceny. Již současnosti existuje verze Windows 8.1 s Bingem, která je výrobcům nabízena zdarma. V tomto trendu hodlá Microsoft pokračovat a Windows 9 by měly být k dispozici pro stávající uživatele Windows 7 a Windows 8.1 zdarma.

S vydáním nové verze se počítá na jaře příštího roku a k dispozici by také měla být veřejná betaverze. Té se možná dočkáme ještě letos před Vánoci.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

03 | 07 | 14 15:31
V tomto článku naleznete postupně aktualizovaný přehled novinek a vylepšení, které přinese nová verze operačního systému Windows s kódovým označením Threshold. http://wmmania.cz/clanky/obecne/windows-9-threshold-prvni-informace/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17