Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows Phone 9 – První informace (aktualizováno)

V tomto průběžně aktualizovaném článku naleznete všechny dostupné informace spojené s novou verzí mobilního operačního systému od Microsoftu.

Aktualizace:

Aktuálně: Vývojářské verze Windows Phone 9 bychom se mohli dočkat již v lednu 2015.

(17.9.): Ačkoliv většina současných informací spojených s WP9 prozatím pochází z neoficiálních zdrojů a lze je zařadit spíše do oblasti spekulací, za zmínku stojí několik nových funkcí, které se u většiny zdrojů překvapivě opakují:

 

Split-screen multitasking

První v pořadí je funkce v současné době dostupná na Windows 8 a Windows RT, která by se dala označit jako „práce s více okny“ (oficiálně „SnapView“). V nové verzi mobilního systému by tak po vzoru klasických Windows měla přibýt možnost zobrazit najednou několik oken (aplikací) a libovolně s nimi pracovat. Pro názornost je možné shlédnout ilustrační obrázek níže.

Dostupnost této funkce však bude s největší pravděpodobností závislá na úhlopříčce displeje zařízení. Zatím není zřejmé, jaká bude mezní hodnota, ale spekuluje se o 4,7“. Tedy přístroje s touto a větší uhlopříčkou budou moci s více aplikacemi najednou pracovat.

Actionable notifications

Druhou často zmiňovanou novinkou jsou rozšířená oznámení. V praxi by tak mělo být možné reagovat na většinu oznámení libovolných aplikací přímo v notifikačním centru bez nutnosti spouštět požadovanou aplikaci. Ideálním příkladem jsou SMS zprávy. Pokud dorazí nová zpráva, z jakéhokoliv místa systému jednoduše otevřete notifikační centrum, kliknete na příchozí SMS a místo spuštění aplikace zprávy se jen zobrazí malé okno pro vyplnění textu a odeslání. Po ukončení se automaticky vrátíte zpět na původní pozici v systému.

Windows Phone 9 pro všechna zařízení

Z dříve uvedených oficiálních informací spojených s „životním cyklem“ (více informací) Windows Phone zařízení je také možné s velkou jistotou říci, že Windows Phone 9 budou k dispozici pro všechny současné modely (s WP8), a to vč. Lumie 520. Dá se však předpokládat, že stejně jako u WP 8.1 nebudou pro některé modely dostupné kvůli hardwarovým omezením všechny funkce.

 

Původní článek:

Ačkoliv Microsoft ještě oficiálně nevydal Windows Phone 8.1 a před příchodem nové verze systému se jistě objeví jedna až tři drobné aktualizace (GDR), na Windows 8.2/9 už se intenzivně pracuje.


Tato fotografie je pouze ilustrační.

Základní myšlenkou je úplné sjednocení Windows RT a Windows Phone do jednoho univerzálního systému, který bude dostupný pro ARMové tablety a klasické chytré telefony. V praxi se nebude jednat o vytlačení jednoho systému druhým, ale spíše o průnik funkcí. Základem samozřejmě zůstane dlaždicové prostředí Windows Phone, to však bude výrazně vylepšeno především o funkce RT verze. Stále se bude jednat primárně o mobilní systém, který sice nebude obsahovat prostředí klasické plochy, ale nabídne tabletové funkce. Těšit se tak můžeme např. na možnost zobrazení dvou oken vedle sebe (a to i na telefonech) apod.

První krok k velkým změnám byl proveden již v rámci Windows Phone 8.1, které sdílí s Windows 8.1/RT stejné jádro a především aplikace obou systémů mohou využívat velkou část totožného kódu. Tuto „vlastnost“ Microsoft označuje jako Univerzální aplikace. V praxi se v podstatě jedná o jednu aplikaci, kterou lze spustit nejen na telefonu, ale i tabletu či dokonce stolním PC.

V oblasti aplikací Microsoft připravuje také další novinku, kterou je možnost velmi jednoduché a rychlé portace aplikací z Androidu a iOS. Cílem programátorů je automatické „přenesení“ až 80% kódu. Vývojáři tak v konečném součtu zbyde pouze 20% kódu, který bude muset upravit.

Dočkat bychom se měli také nové verze mobilních Office, které budou plně optimalizované pro dotykové rozhraní.

Předpokládaný termín představení nového systému je na jaře příštího roku.

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

IgorVysoky

17 | 09 | 14 16:57
Tak teda už len počkať na oficiálne informácie. Som zvedavý aké a koľko zariadení s WP9 ohlásia. Chcelo by to 1030, 1330 a 1530 Prípadne nejaký vodotesný Mid-end do 4,5" 0

Jindřich Lukeš

04 | 07 | 14 12:47
Jádro systému bude zachováno, technicky by v tom být problém neměl, vzhledem k době podpory zařízení také ne. 0

IgorVysoky

04 | 07 | 14 12:43
Otázka znie, či bude MS schopný nový OS dostať aj na všetky zariadenia s WP8.x, alebo ho odpáli ako 7.x. Po predchádzajúcich skúsenostiach by to robiť nemal ak sa chce medzi mobilnými OS aj naďalej udržať. 0

Jindřich Lukeš

04 | 07 | 14 01:45
V tomto průběžně aktualizovaném článku naleznete všechny dostupné informace spojené s novou verzí mobilního operačního systému od Microsoftu. http://wmmania.cz/clanky/obecne/windows-phone-9-prvni-informace/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17