Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

FAQ: Základní informace o Windows Phone 7

V tomto souhrném článku naleznete veškeré základní informace o systému Windows Phone 7, které jsou určeny zejména pro nové uživatele Windows Phone 7. Kromě vysvětlení základních pojmů si objasníme také složitější operace, kterými je možné přizpůsobit zařízení dle potřeb. Naleznete zde také odpovědi na nejčastější otázky z fóra.

S příchodem aktualizace Mango na Windows Phone 7 výrazně přibývá nových majitelů zařízení s tímto operačním systémem. Ve fóru se také začítá objevovat velké množství podobných dotazů. Rozhodl jsem se tedy vytvořit tento souhrný článek, který by měl každému čtenáři odpovědět na většinu základních dotazů spojených s používání Windows Phone 7.

Tip:
Windows Phone 7: Není Mango jako Mango. V tomto článku se věnujeme praktickým rozdílům mezi funkcemi operačního systému Windows Phone 7.5 Mango v zařízeních první generace a totožnou verzí systému předinstalovanou v nových zařízeních, které právě přicházejí na trh. Ačkoli se to na první pohle nezdá, rozdílů je poměrně dost (čeština, rozšířená nastavení fotoaparátu, Wi-Fi Hotspot, připojení ke skrytým Wi-Fi sítím, SIM Toolkit atd.)

Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?. V tomto článku naleznete podrobnou recenzi operačního systému Windows Phone 7.5 Mango včetně řady praktických zkušeností.


LIVE účet

První věcí, kterou bude třeba udělat po vybalení zařízení z krabice, je zadání svého LIVE účtu. Tento účet je v podstatě klasická e-mailová schránka (obdoba té např. od Seznamu), na kterou jsou napojeny další internetové služby. Konkrétně se jedná např. o internetové úložiště pro Vaše soubory (SkyDrive), synchronizace kontaktů, kalendář atd. Registraci totoho účtu můžete provést na adrese live.com. Standardně budete přesměrování na českou verzi tohoto webu, kde si můžete založit klasický český LIVE účet, ke kterému budete moci v budoucnu bez problémů přiřadit také českou kreditní kartu pro nákup aplikací na MarketPlace. Zde však narážíme na drobnou nesrovnalost, která spočívá v návoznosti jednotlivých služeb Microsoftu na lokalizované účty. Tato návaznost je dána právními předpisy a smlouvami v jednotlivých zemích. Pro příklad uvedu možnost nákupu hudby přes internet, kdy tato možnost není v ČR podporována, a proto ji s českým LIVE účem nebudete moci využívat. Těchto "nedostupných" služeb je celá řada. Kromě nákupu hudby se jedná také o některé služby přímo ve Windows Phone 7, jako např. rozpoznávání hrajících skladeb, čtečka QR kódů apod.(alternativy těcho aplikací je ale možno zdarma stáhnout).  Další "omezení" se týká Marketplace, tedy místa odkud je možno stahovat, resp. nakupovat aplikace. Pokud vývojář umisťuje svou aplikaci na Marketplace, musí zvolit, ve kterých zemích bude tato aplikace dostupná. Problém je v tom, že zdaleka ne všichni zahraniční vývojáři umisťují aplikace globálně. Často se stává, že zvolí jen několik velkých zemí (USA, Anglie, Německo apod.). Uživatel s českým LIVE učtem tak nemá možnost se k těmto aplikacím dostat. Pokud tedy chcete využívat všechny služby, které Microsoft nabízí, a mít přístup k většině aplikací, doporučuji si registrovat US nebu UK účet. V této souvislosti je třeba ještě zmínit jeden důležitý fakt, který se týká případného nákupu aplikací s tímto zahraničním účtem. Bohužel ne vždy se podaří přiřadit k tomuto účtu českou kreditní kartu. Nejedná se o častý problém, ale tyto případy se někdy objevují.

 

Synchronizace s PC

Pokud máte telefon spuštěn a úspěšně jste v nastavení přidali přístupové údaje ke svému LIVE účtu, dalším krokem jistě bude vložení všech potřebných dat (multimediální soubory, kontakty, kalendář apod.) do zařízení. Veškeré multimediální sobory (obrázky, hudbu a video) je možné do zařízení nahrát prostřednictvím synchronizační aplikace Zune, kterou můžete stáhnout na webu zune.net. Práce s touto aplikací je velice jednoduchá. V nastavení aplikace si stačí pouze zvolit, které složky mají být s telefonem automaticky synchronizovány. Synchronizaci je možné provádět před kabel i WiFi. Zune nabízí celou řadu dalších funkcí, které si představíme v některém z dalších článků. Co však Zune neumí, je synchronizace zařízení s MS Outlook. Pokud tedy budete chtít do zařízení nahrát kontakty či kalendář, bude třeba vše importovat na Váš LIVE účet, se kterým se následně telefon synchronizuje. Toto řešení má výhodu v tom, že Vaše data jsou stále synchronizována s internetovým účtem a v podstatě jsou tak zálohována, což se může hodit při obnově zařízení apod. Třetí kategorií pro synchronizaci jsou dokumenty, které je možno se zařízením synchronizovat prostřednictvím internetového úložiště přímo od Microsoftu (Skydrive) popř. konkurenčních služeb např. od Dropboxu. Soubory je možné do zařízení dostat také přímo, jelikož tento postup není oficiálně podporován, je poněkud pracnější a využívá se spíše v krajních případech.

 

Verze operačního systému a jejich aktualizace

Pokud se Vám úspěšně podařilo synchronizovat zařízení se softwarem ZUNE, pravděpodobně Vám byla nabídnuta k nainstalování novější verze operačního sysému. Přehled jednotlivých verzí, vč. jejich rozdílů a vylepšení naleznete v samostatném článku: Přehled jednotlivých verzí Windows Phone 7. Než se pustíte do jakékoliv aktualizace, doporučuji pečlivě pročíst tento článek a další návody na tomto webu. Pokud budete chtít například zařízení odemknout, zapnou češtinu, popř. provádět další neoficiální úpravy, je třeba mít příslušnou verzi operačního systému. Více informací o možných úpravách systému Windows Phone 7 se dočtete v dalších kapitolách níže.

 

Marketplace

Zařízení máme tedy nyní nastaveno, synchronizováno s LIVE účtem a evt. se Zune. Nyní přichází na řadu instalace aplikací. Všechny aplikace naleznete na Marketplace. Zástupce Marketplace naleznete klasicky v seznamu aplikací v telefonu. Aplikace můžete vybírat z přednastavených kategorií, popř. použít vyhledávání. Aplikace zdarma můžete stahovat a instalovat bez omezení. U placených aplikací máte obvykle možnost stáhnout omezenou trial verzi na vyzkoušení, popř. si aplikaci rovnou zakoupit. Při nákupu budete vyzvání k zadání údajů o Vaší kreditní kartě, ze které se Vám následně strhne uvedená částka. Maktetplace má také svou webovou podobu, která je velice přehledá a pro výběr aplikací podstatně vhodnější.

 

Česká lokalizace systému

Často diskutované téma je česká lokalizace systému. Situace je však trochu komplikovaná. Českou lokalizace obsahuje až verze systému 7720, která je také označována jako Mango. Bohužel však pro všechna současná zařízení, která byla aktualizována na Mango přes software Zune, není tato lokalizace oficiálně k dispozici. S instalací Manga získáte pouze lokalizaci softwarové klávesnice (doplnění písmen s diakritikou). Kompletní lokalizaci je však možné neoficiálním způsobem zapnout. Podrobný návod naleznete v samostatném článku: Čeština pro všechna Windows Phone 7 zařízení s Mangem. Součástí lokalizace však není český slovník pro rychlejší psaní SMS zpráv ("našeptávač"). Nová zařízení, která již Windows Phone 7.5 Mango mají od výroby, obsahují českou lokalizaci standardně.

 

Zálohování

Vytvoření kompletní zálohy zařízení, popř. zálohování různých částí systému není uplně jednoduché, jelikož se pro různá data postupuje rozdílně. V první řadě je třeba vědět, že kompletní záloha celého zařízení se provádí vždy před aktualizací softwaru telefonu prostřednictvím Zune. Tato záloha se však vždy přepíše novou zálohou při následné aktualizaci. Proto doporučuji soubory se zálohou zkopírovat do jiného adresáře. Zálohu naleznete na systémovém disku v PC: C:/Users/Uživatelské_jméno/AppData/Local/Microsoft/Windows Phone/složka s různou směsicí znaků. Pokud však nechcete zálohovat, resp. obnonovat celý operační systém se všemi daty, je možné zálohovat jednotlivé části systému. Kontakty a kalendář se automaticky synchronizují s LIVE účtem, proto je není třeba nijak zálohovat (po zadání LIVE účtu se zase nahrají zpět ze serveru). Multimediální soubory vč. vyfocených fotografií jsou zase automaticky synchronizovány po připojení k PC přes software Zune. Bohužel horší situace je v případě zálohování systémových nastavení a dat nainstalovaných aplikací. Oficiální cestou tato záloha zatím není možná. Existuje však neoficiální aplikace, která toto v omezené míře zvládá. Podrobně si ji představíme v některém z následujících článků. Pokud máte na Marketplace zakoupené aplikace, nemusíte se bát, že po obnovení zařízení o ně přijdete. Apliakce jsou totiž provázány s LIVE účtem a v případě opětovné instalace už po Vás nebude vyžadována platba.

 

Odblokování

Jendou z nejčastějších neoficiálních úprav, které se na WP7 zařízeních provádějí, je jejich odblokování. Problematika odblokování je trochu obsáhlejší, jelikož existuje několik typů a způsobů, jak odblokování provést. Veškeré informace spojené s touto problematikou jsem shromáždil v samostatném článku: Odblokování Windows Phone 7 - Kompletní shrnutí. Důležité je vědět, že odblokované zařízení umožní následně např. nahrávat neoficiální aplikace, což jsou aplikace, které mají "hlubší" přístup do systému (průzkumník souborů, editor registrů, apod.), popř. zapnout českou lokalizaci. V následucjícich týdnech se také dočkáme oficiální aplikace, která bude umožňovat odemčení zařízení za 9 USD. Více v samostatném článku: ChevronWP7 Labs - Oficiální odemčení WP7 zařízení jen za 9 USD.

 

SIM Toolkit

SIM Toolkit, neboli služba nutná pro využívání elektorinického bankovnictví a dalších služeb operátora, je dostupná až v posletní aktualizaci Mango a to pouze u nových zařízení (Mango od výrobce).

 

Bluetooth

Další drobnou chybou na kráse WP7 je bluetooth, které je možno používat pouze pro přenos zvuku, tedy pro připojení handsfree. Nelze přes něj posílat soubory ani synchronizoat s PC.

 

Sdílení mobilního internetu

U současných zařízení není k dispozici funkce pro sdílení mobilního internetu. Tato funkce sice je součástí aktualizace Mango, není však oficiálně povolena. Microsoft tento stav zdůvodňuje chybějícím hardwarem u některých současných zařízení. Modely od Samsungu však potřebný hardware mají, a proto je možné pomocí neoficiálního postupu, tuto funkci zapnout. Pro HTC zařízení obdobný postup zatím neexistuje. Jedinou alternativou je možnost sdílení internetu prostřednictvím USB kabelu, kterou si představíme v některém z následujících článků.
Aktualizace (11.12.11): U většiny zařízení již byla podpora sdílení internetu přes Wi-Fi doplněna některou z průběžných aktualizací přímo od výrobce.

 

Automobilová navigace

Vývoj navigačního softwaru je velice nákladná záležitost a firmy, které se tímto živí, neradi investují do projektů, u nichž si nejsou jisti výsledkem. V případě Windows Phnoe nastala přesně taková situace. Vývoj plnohodnotných offline navigací je tak velice pomalý. Urychlí ho jen výrazný úspěch této platformy, který je již velice blízko. Každopádně v současné době se musíme spokolit pouze s tím, co je k dispozici. Konkrétně se jedná o plnohodnotnou navigační aplikaci od společnosti Navigon, která je kompletně v češtině, obsahuje i české hlasové povely a k dispozici jsou mapy téměř celého světa. Tato aplikace je však dostupná pouze v některých zemích (ČR mezi nimi samozřejmě není). Ovšem šikovným programátorům z XDA-Developers se podařilo tuto aplikaci upravit tak, aby byla použitelná kdekoliv. Jedná se však o neoficiální aplikaci, která vyžaduje odemčení zařízení. Vice se o Navigonu a postupu jeho nahrání dočtete v samostatném článku: Navigon pro WP7 v nové verzi 3.0 - První automobilová navigace.

Aktualizace (20.10.11): Na Marketu je nyní oficiálně ke stažení Navigon verze 4, který má několik nových funkcí a vylepšení. Bohužel obsahuje poměrně staré mapové podklady (cca. 1 rok) a neobsahuje české hlasové povely. Je možné využít také alternativní aplikaci Turn by Turn Navigation Czech. V USA je již k dispozici aplikace také od Garminu a mluví se také o Sygicu. Je jen otázkou času, kdy budou tyto aplikace dostupné i v ČR.

 

Průzkumník souborů

Řada uživatelů přecházejících na nový systém od Microsoftu, zejména z Windows Mobile, či Androidu je rozčarována chybějícím průzkumníkem souborů. Windows Phone 7 jsou však navrženy tak, aby průzkumník souborů nebyl pro běžnou práci s telefonem vůbec třeba. A skutečně je tomu tak. Setkáte se jen s minimem případů, při kterých by se průzkumník hodil. Tyto případy jsou například různé neoficiální úpravy, kdy je nutné fyzicky přesunout určitý soubor na jiné místo. K tomuto účelu je možné využít neoficiální průzkumníky souborů, které jsou pro každého výrobce rozdílné. Uživatelé zařízení od Samsungu mohou používat průzkumník, který je součástí aplikace WP7 Root Tools a majítelé HTC zařízení poté průzkumník nesoucí název TouchExlorer.

 

Pokud Vás napadají ještě nějaké užitečné informace, které zde chybí, nebo některým pojmům stále nerozumíte, neváhejte se obrátit do našeho fóra níže. Další užitečné informace naleznete v samostatné recenzi operačního systému Windows Phone 7.5 Mango.

Komentáře (5)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

15 | 01 | 12 20:02
obávám se, že způsob, jak nahrát zalohu do zařízení není 0

anoonim

15 | 01 | 12 19:52
Dobrý den, rád bych se optal na zálohování WP7, resp. obnovení zálohy. Moje situace je následující : Telefon měl některé vady, kteréžto podléhaly záruce, tedy jsem jej reklamoval. Před odesláním do servisu jsem provedl kompletní zálohu systému, s tím že obnovení snad ani nebude zapotřebí. Odstranění závad ale spočívalo ve výměně tzv. "main board" (česky snad základní desky), což znamenalo kompletní ztrátu dat. Nyní jsem v situaci, kdy mám zařízení i zálohu, ovšem díky změně HW mi Zune odmítá zařízení ztotožnit a následně obnovit. Existuje nějaký způsob, jak takovou zálohu nahrát zpět do zařízení? Omlouvám se jestli je takovýto problém obsažen již ve článcích či diskuzích, žel se zatím na tomto webu příliš neorientuji. Děkuji 0

Jindřich Lukeš

27 | 12 | 11 12:56
Bohužel nepatří 0

kiwis

27 | 12 | 11 10:41
Píšete, že některé updaty Mango (např. SIM Toolkit) poběží pouze na přístrojích nové generace. Patří mezi ně Dell Venue Pro? Děkuji 0

Jindřich Lukeš

03 | 10 | 11 00:02
V tomto souhrném článku naleznete veškeré základní informace o systému Windows Phone 7, které jsou určeny zejména pro nové uživatele Windows Phone 7. Kromě vysvětlení základních pojmů si objasníme také složitější operace, kterými je možné přizpůsobit zařízení dle potřeb. Naleznete zde také odpovědi na nejčastější otázky z fóra. http://wmmania.cz/clanky/obecne/zakladni-informace-o-windows-phone-7/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17