Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Continuum – Vytvořte PC z telefonu - blízká mobilní budoucnost od MS ve W10

Mobilní budoucnost v podobě využívání mobilního zařízení jako plnohodnotné náhrady za PC či notebook je blíže, než se zdá. Microsoft představil svou vizi, kterou plánuje prostřednictvím Windows 10 realizovat. Jedná se o funkci Continuum, která váš telefon po připojení LCD, klávesnice a myši promění v plnohodnotný počítač.

Aktualizace (17.9.): Praktické zkušenosti a ukázky reálnéhu fungování Contitnua naleznete v samostatném článku: Microsoft Continuum – První praktické zkušenosti (budoucnost přichází).

Aktualizace (3.9.): Další podrobnosti o funkci Continuum a především detaily o potřebném hardwaru naleznete v samostatném článku: Microsoft Display (Continuum) Dock – Detailní informace o zařízení umožňujícím z telefonu vytvořit PC.

O plánovaných novinkách ve Windows 10 pro telefony vás postupně informujeme v přehledných článcích po vydání každého Insider sestavení. Prozatím je ale vývoj mobilní verze systému poněkud pomalejší, než se předpokládalo a i z tohoto důvodu bylo vydání systému posunuto až na podzim.

 

Důvodem jsou velké ambice Microsoftu, který se rozhodl systém v podstatě celý předělat. Kromě nového uživatelského rozhraní, nových systémových aplikacích, které budou navíc univerzální (i pro PC), se dočkáme také nových funkcí. Tou asi nejzajímavější, která je prvním krokem k budoucnosti, o které se dříve jen snilo, je Continuum. Hlavní myšlenkou je zde možnost používat pouze jedno jediné zařízení, jenž se zvládne přizpůsobit vašim potřebám a způsobu práce. Jinými slovy mobilní zařízení, které po příchodu domů a po připojení k příslušným periferiím jednoduše a rychle proměníte v plnohodnotný počítač.

Tato myšlenka tu je již velice dlouho, ale doposud nebylo možné ji kvůli softwarovým i hardwarovým omezením realizovat. S rostoucím výkonem a všestranností chytrých telefonů je však čím dál blíže a nyní to vypadá, že Microsoft udělá první krok k její realizaci.

Představené řešení nazývané Continuum, které Microsoft plánuje osadit do svých mobilních zařízení s příchodem Windows 10, využívá především všestrannosti nových univerzálních aplikací kompatibilních s PC i telefony. Celý princip je velice jednoduchý. Po připojení telefonu k LCD monitoru (bezdrátově přes Miracast), klávesnici a myši (např. přes bluetooth) a zapnutí funkce Continuum dojde k „přepnutí obrazu„ na velký monitor. Do této fáze se zatím nejedná o nic převratného, protože v současnosti existuje celá řada možností „promítání“ obsahu telefonu na jiný displej jako je např. Lumia Beamer, Project My Screen apod. Bohužel všechny tyto metody v podstatě jen zrcadlí obsah zařízení na větší displej bez jakékoliv přidané funkčnosti. A právě v tomto bude Continuum jiné.

Bude totiž naplno využít obrovského potenciálu univerzálních aplikací. Podstata těchto aplikací totiž spočívá v možnosti jejich využití nejen na telefonech ale také tabletech a počítačích. Aby vše dávalo i praktický smysl, boudou aplikace pro každý typ zařízení graficky přizpůsobeny (rozložení, ovládací prvky, funkce apod.). Stále se ale bude jednat o stejné aplikace, pouze přepnuté do „příslušného módu“ určeného dle zařízení, kde budou spuštěny. Této vlastnosti využívá také Continuum, které zajistí, aby telefon přepnul aplikaci z mobilního režimu do tabletového a pohodlně ji tak roztáhl přes celý displej vč. zpřístupnění veškeré další funkcionality.

 

Během několika vteřin tak bude možné plnohodnotně pracovat se stejným prostředím aplikací jako v PC s jediným rozdílem, že o výpočetní výkon se postará telefon. Vše je názorně vidět na videu níže.

Třešničkou na dortu je fakt, že telefon bude stále nezávislý a bude jej možné standardně používat bez ohledu na to, co je aktuálně zobrazeno na připojeném LCD displeji. Pokud vám tak např. někdo zavolá, hovor standardně přijmete na telefonu a na velkém LCD můžete bez problémů dál pracovat.

Další obrovskou výhodou je provázanost s univerzální cloudovým úložištěm OneDrive, které poslouží jako síťový disk pro ukládání souborů, ke kterým budete mít následně přístup ze všech zařízení. Pohodlně tak budete moci pokračovat v tvorbě dokumentů, které jste si uložili v práci apod.

V souvislosti s funkcí Continuum vás již pravděpodobně napadlo, že bude vyžadován nový hardware, což bylo na konferenci Build také potvrzeno. Později se ale ukázalo, že by to nemusela být úplně pravda, protože jedinou potřebou funkcí je podpora Miracast (bezdrátový přenos obrazu), kterou již současné modely Lumia 930 a 1520 mají díky čipsetu Snapdragon 800. Je tak možné, že pro tato zařízení bude po updatu na Windows 10 funkce Continuum také dostupná.

Zdá se, že Microsoft to myslí s Windows 10 skutečně vážně, a pokud se vše povede realizovat ve slibované podobě, snad ani nebude vadit, že si na novou verzi systému počkáme až do podzimu. V této souvislosti je třeba také připomenout, že ani jeden z konkurentů (Apple, Google) nenabízí takto všestranné a plnohodnotné řešení.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17