Aktualizace (7.10.15): Článek kompletně aktualizován.
V posledních několika týdnech se hlavní pozornost kolem operačního systému Windows 10 Mobile soustředí na funkci Continuum, které má patřit k těm nejdůležitějším novinkám, pomocí kterých by se měl Microsoft se svým mobilním systém dostat krok před konkurenci. Pokud jste o Continuu zatím neslyšeli, doporučujeme přečíst tyto dva články:
Na včerejší tiskové konferenci Microsoftu, kde byl mimo jiné představen i Display Dock, který je pro funkci Continuum nezbytný, jsme se dozvěděli celou řadu podrobností týkajících se zejména praktického fungování. Součastní precenzace byla totiž i reálna ukázka základních možností této přelomové funkce.
Klíčové funkce a omezení
- Možnost pracovat s telefonem jako s "plnohodnotným" PC
- Aplikace zobrazené na připojeném monitoru se přizpůsobí uhlopříčce (velikostí i funkcemi)
- Nezávislé fungování aplikací na displeji i připojeném monitoru
- Možnost práce pouze s univerzálními aplikacemi pro Windows 10 (na připojeném monitoru)
- Připojení drátově (Display Dock) i bezdrátově (Miracast, Bluetooth)
- Podpora pouze výkonných zařízení (Lumia 950, 950 XL, Acer Jade Primo) (více informací)
Praktické fungování
Po připojení telefonu k docku dojde k automatické aktivaci Continuua se na připojeném LCD displeji zobrazí prostředí, které jakoby z oka vypadlo klasické verzi Windows 10 pro PC a tablety. Microsoft se tedy snaží vsadit na osvědčení prostředí, které již většina uživatelů zná ze svého PC. K dispozici je klasická lišta Start u spodního okraje obrazovky, která kromě tlačítka Start obsahuje i klasickou sestavu v podobě hledání, správce úloh a nově i tlačítka zpět. Po kliknutí na tlačítko Start (ve výchozím statu se automaticky na ploše nezavírá) se zobrazí domácí obrazovka z připojeného telefonu vč. možnosti se doprava či tlačítkem přepnout do seznamu všech aplikací. Velmi jednoduchým a elegantním způsobem je tedy skloubeno desktopové a mobilní rozhraní.
Po spuštění libovolné aplikace se zobrazí efektní „zoom“ animace, následuje logo (splashscreen) a těsném sledu i samotné otevření okna aplikace. Tedy v podstatě totožný průběh jako na telefonu. Samotná aplikace je již ale rozdílná, jelikož se neotevře v telefonním rozložení, ale efektivně využije nabízenou plochu pomocí rozložení pro větší úhlopříčky, se kterým standardně pracujete na PC či tabletu. Pokud tedy nějakou univerzální aplikaci používáte i standardně na PC s Windows 10, bude v módu Continuua vypadat zcela totožně. A totožný není jen vzhled, ale také funkce. Pohodlně můžete vše ovládat myší, používat klávesové zkratky a prostě vše, na co jste zvyklí z PC.
Při pohledu na přiložené obrázky je možné si všimnou absence „tray“ oblasti, která je obvykle umístěná v pravé části panelu start a obsahuje stavové ikonky sloužící například k indikaci stavu baterie, možnosti připojení k Wi-Fi sítím a podobně. Contituum tyto funkce přesouvá k hornímu okraji obrazovky. Pokud tam najedete myší, zobrazí se stavový řádek (stejně jako na telefonu), kde naleznete vše potřebné.
Další informace
Důležitou informací je také to, že všechny univerzální aplikace umí pracovat v tomto novém režimu, protože jsou již od počátku navrženy flexibilně pro různé velikosti obrazovky. Již v současnou chvíli tak můžete používat v podstatě vše, co je standardní součástí systému Windows 10 Mobile (hudba, zprávy, Store, počasí, nastavení apod.). Na videu níže můžete vidět praktickou ukázku kancelářského balíku Office.
Další užitečnou informací je fakt, že telefon je v módu Continuua stále zcela nezávislý. V praxi to znamená, že na připojeném displeji můžete mít zobrazeno něco zcela jiného, než na displeji telefonu. Mezitím, co například pracujete s internetovým prohlížečem na monitoru, si můžete pohodlně na telefonu zobrazit kalendář, odepisovat na SMS či přijímat hovory.
Připojení k dalším zařízení a využití funkce Continuum bude možné „drátově“ pomocí speciálního docku, kterému jsme se již podrobně věnovali, a také bezdrátově prostřednictvím Bluetooth (periferie) a Miracast (LCD).
Funkce Continuum, stejně tak jako samotný systém Windows 10 Mobile, ještě není dokončená a tudíž se do finální verze může ledacos změnit. Dá se ale předpokládat, že se pozornost programátorů v současnou chvíli zaměřuje především na závěrečné odladění, protože základní funkcionalita je již hotová.
Na závěr tedy již zbývá jen otázka, zdali by se s této funkce skutečně mohl stát jeden z důvodů, proč si nové zařízení s Windows 10 Mobile pořídit? Myšlenka jednoho zařízení, které nahradí telefon i PC zároveň, může být pro řadu uživatelů velice lákavá.
Martin Klicpera
03 | 03 | 17 09:36