Microsoft pracuje na novém více přizpůsobitelném uživatelské rozhraní

Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Microsoft je v poslední době tajemný jako hrad v Karpatech a nikdo oficiálně vlastně neví, jakým směrem se v oblasti Windows 10 (Mobile) hodlá vydat. Na internetu se objevují různé více či méně podložené spekulace z rozdílných směrů, ale nic není jednoznačné. Budoucnost je tak zcela otevřena. V současnou chvíli se asi největší množství spekulaci objevuje v kontextu s budoucností Windows 10 Mobile. Z posledních informací je totiž zřejmé, že jedním z cílů Microsoftu je spuštění plnohodnotných Windows 10 a desktopových aplikacích na zařízeních s mobilním (ARM) procesorem. Dá se také očekávat, že tato zařízení budou menších rozměrů v podobě telefonů či malých tabletů. K tomuto účelu je ale třeba přizpůsobit uživatelské rozhraní.

 

TIP: Projekt Neon – první ukázky připravované aktualizace grafiky ve Windows 10

V současné době existují různá uživatelská rozhraní (Shell) pro PC, tablet, telefon a Xbox. Ačkoliv je snahou, aby vše vypadalo podobně, v mnoha ohledech se rozhraní stále zásadně liší. Microsoft však údajně pracuje na novém („cshell“), které si klade za cíl tyto rozdíly odstranit.  V budoucnu by tedy mělo vzniknout jedno rozhraní, které se přizpůsobí libovolnému zařízení, na kterém operační systém poběží.

TIP: Mobilní PC revoluce začíná – desktopové Windows 10 a klasické aplikace pro PC přichází na mobilní procesory ARM

Kromě tabletů a telefonů s plnohodnotnými Windows 10 toto rozhraní nabídne také nové funkce režimu Continuum, který by měl být totožný se vzhledem počítačových Windows. Své vize již Microsoft dříve prezentoval v níže přiloženém videu.

V budoucnu se tak rozhodně máme na co těšit především s ohledem na skutečně jednotnou platformu na různých typech zařízení. Otázkou ovšem zůstává, jaké plány má Microsoft s Windows 10 Mobile, které se tímto dostávají poněkud do ústraní. 

 

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

puppy2016

19 | 01 | 17 10:44
Jenže desktopové Windows 10 zatím neumí naprosto základní funkce pro mobilní zařízení, jako například oznámit nový email v režimu spánku. Tohle je ve Windows 8.1, ale v 10 už to není. Z toho důvodu na tabletu (s LTE) zůstávám u 8.1, protože současné 10 jsou tam zcela nepoužitelné. Totéž se týká prohlížeče, který nemá fullscreen režim a plno dalších věcí. Současné Windows 10 Mobile jsou zatím nenahraditelné. 0

Daniel Stiegler

19 | 01 | 17 10:16
Budoucnost mobilních Windows 10 je poměrně jasná. Jak si Insideři mohu všimnout, mobilní Shell se od uvedení TH2 nemění a pravděpodobně už ani měnit nebude, zatím co velká Windows 10 dostávají všechny vychytávky mobilního bratříčka. Osobně jsem toho názoru, že budoucí zařízení budou poháněna Windows 10 a stávající zařízení budou udržována jak jen to půjde, nebylo by to poprvé. Nicméně je zde pár zařízeních, která by mohla velká Windows 10 zvládnout. Takže na to jsem zvědavý, s jakou  politiku vystupuji velká Windows 10 do mobilního trhu. @JaroslavHronek koncept uživatelského zážitku se měnit nebude. Pouze Moderní prostředí (dlaždice) se technologicky posunou o úroveň výše. 1

xenaprincess

19 | 01 | 17 08:21
Toho bobříka mlčení docela chápu. Doposaváď to bylo tak, že se vždy ohlásil bombastický cíl, ze kterého všem spadla čelist a termín. Všichni ten termín napjatě očekávali a ono v den D nenastalo nic. Pak půl roku po termínu vyšla jakási náhražka, která ale nefungovala a ta se tak během následujícího půl roku poopravovala do stavu, že to s přimhouřením oka jde používat. Tak teď už raději neříkají nic :) 2

Jaroslav Hronek

19 | 01 | 17 07:36
Za me by byla skoda, kdyby mobilní Windows na telefonu skončil. vím, že každému se líbí něco jiného, ale systém dlaždic je dle mého názoru jedinečný. Lepší než pidiikony na více obrazovkách. Ale je to věc názoru. Android mi vedle toho připadal chaotický. 1

Mohlo by vás zajímat

Realarm – multifunkční budík pro Windows 10 (Mobile)

Pokud vám systémový budík přijde moc jednoduchý, aplikace Realarm je pro vás ta pravá. Jedná se o propracovaného správce budíků s mnoha funkcemi.

Tereza Kratochvílová | software před 2 dny

Změna kruhu a vstup do Insider programu může trvat až 24 hodin

Jindřich Lukeš | články před 2 dny

MeteoStation – osobní meteorologická stanice pro Windows 10 od autorů Meteoservisu (aktualizováno)

(17.2.): Nová verze s řadou novinek. // Autoři velmi populární české aplikace pro předpověď počasí Meteoservis vydali svou další aplikaci, která je zaměřená na zobrazení aktuální meteorologických veličin ze stanic NetAtmo.

Jindřich Lukeš | software 17 | 02 | 17

Garmin Connect Mobile – plná podpora pro chytré hodinky a fitness náramky od Garminu konečně i na Windows 10 (Mobile) - aktualizováno

(17.2.): Nová verze s řadou důležitých vylepšení. // V dnešním článku si představíme nově vydanou aplikaci Garmin Connect Mobile, která slouží k propojení chytrého náramku/hodinek od Garminu s vaším Windows 10 zařízením (PC i telefonem).

Tereza Kratochvílová | software 17 | 02 | 17

Money Lover - Money Manager: Pokročilý správce financí pro Windows 10 (Mobile)

Money Lover je velice povedený správce osobních financí pro telefony i počítače, který uspokojí potřeby běžných i náročných uživatelů.

Jindřich Lukeš | software 13 | 02 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím