Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Garmin Vivosmart Optic – perfektní fitness náramek s pokročilými funkcemi

V dnešní recenzi si představíme propracovaný fitness náramek Garmin Vivosmart Optic, který zaujme svými kompaktními rozměry, podporou notifikací a měřením srdečního tepu.

Dnešní recenze je zaměřena na relativně nový fitness náramek od společnosti Garmin. Pokud se o Garminu, jejich produktech a aplikaci pro Windows 10 (Mobile) chcete dozvědět více, přečtěte si samostatný článek věnovaný tomuto tématu:

TIP: Garmin – sportovní náramky s podporou Windows 10 (Mobile) – praktické zkušenosti

Samotný Vivosmart Optic (některými prodejci označovaný jako Vivosmart HR) je jedním z nejzajímavějších produktů, které Garmin aktuálně nabízí. Je vybaven mnoha pokročilými funkcemi včetně optického měření srdečního tepu, avšak cenově se řadí mezi ty levnější fitness náramky. Hodí se jak pro záznam fitness aktivit, tak na běžné denní nošení. Pojďme se tedy na něj podívat podrobněji.

Design a zpracování

Design je velmi subjektivní záležitost, proto je velmi těžké jej hodnotit. Osobně si myslím, že pokud má náramek sloužit ke všem svým účelům a je tedy nutné jej nosit nepřetržitě, musí se danému člověku líbit a ladit i s běžným oblečením, které nosí např. do práce. Mnoho náramků je barevných, na první pohled silně sportovních, a proto je jejich nošení k elegantnějšímu oblečení celkem problematické.

Co se týče konkrétně Vivosmartu Optic, pro mě se nachází někde na půli cesty. Znám rozhodně designově horší zařízení, na druhou stranu není to ani nic, co by na první pohled zaujalo. Pro mnoho lidí bude právě díky tomuto klasickému designu a drobnějším rozměrům nositelný během celého dne. Zapínání je sice silně sportovní a nikterak pěkné, ale na druhou stranu vrchní část s displejem nevypadá vůbec špatně. Okolo displeje je umístěn rámeček, který je relativně široký a lesklý. Díky tomu vypadá zařízení na ruce pěkně a lehce elegantně, a ani na úzké dámské ruce nepůsobí masivně.

Náramek je dostupný ve dvou velikostech a zapíná se klasicky na dírky, které jsou umístěny těsně vedle sebe. Díky tomu si lze pohodlně nastavit velikost, která bude přesně odpovídat vaší ruce (v návodu je uvedeno, že by měl být zapnutý pevně, ale neškrtit). Gumový materiál řemínku je měkký, při nošení není nepříjemný a nikde netlačí. Všechny hrany jsou zakulacené, takže i nošení oblečení s dlouhými rukávy nepředstavuje žádný problém. Jelikož je vodotěsný až do 5ATM, nemusíte si jej sundávat ani během sprchování.

 

Displej

Náramek je vybaven černobílým dotykovým displejem, prostřednictvím něhož (a jednoho tlačítka) ovládáte všechny funkce. Ačkoliv rozlišení displej není nikterak vysoké, pro dané účely je naprosto dostatečné. Nechybí ani možnost podsvícení, které se automaticky aktivuje při dotyku na displej. Samotný displej se nevypíná, pokud si tedy jako výchozí zobrazení nastavíte čas, můžete náramek používat i jako hodinky. S čitelností nebyl problém ani na slunci, i když testování tohoto parametru je během zimních měsíců komplikovanější. 

Samotné menu náramku je uspořádáno horizontálně a každá funkce vždy zaujímá celý displej. Přepínání mezi jednotlivými obrazovkami/funkcemi je možné vodorovným pohybem po displeji. U některých položek je možné kliknutím zobrazit více informací nebo v případě nastavení zobrazit další položky.

 

Funkce

Vivosmart Optic se může pochlubit mnoha pokročilými funkcemi:

 • Optický měřič tepu – optický měřič tepu je jednou z největších předností tohoto fitness zařízení, jelikož ještě neexistuje mnoho náramků, které by tuto funkci nabízely. Srdeční tep je tedy měřen přímo ze zápěstí a není nutné nosit nepohodlný hrudní pás. Navíc si díky tomu můžete monitorovat tep i v průběhu celého dne a noci. Tep není měřen non stop, ale v určitých intervalech (může se tedy stát, že při prvotním zobrazení záložky tepu se ukáže špatná hodnota, která se však během chvíle stabilizuje). Pokud zahájíte nějakou sportovní aktivitu a zapnete si její měření i na náramku, tep bude měřen nepřetržitě po celou dobu aktivity.
  Měření tepu na ruce je sice pohodlné, ale ne vždy zcela přesné. Při testování jsem např. několikrát zaznamenala během cvičení výrazně podhodnocené hodnoty. Po ukončení a opětovném zapnutí měření aktivity se vše naštěstí srovnalo. I při měření tepu v klidu lze narazit na nesrovnalosti, na mysli mám např. ukazatel průměrného klidového tepu, který často nepřesáhne hodnotu 47 tepů za minutu, což je celkem nesmyslné. Z testování se tedy ukazuje, že naměřené hodnoty je třeba brát s rezervou, a pokud skutečně požadujete přesnost, je hrudní pás jedinou alternativou.
 • Krokoměr
 • Čas (hodiny)
 • Měření ušlé vzdálenosti – ušlá vzdálenost se měří podle počtu kroků, jejichž délka je automaticky přednastavená. Pokud tento údaj chcete upřesnit, v nastavení si upravte svou délku kroku při klasické chůzi a při běhu.
 • Měření spálených kalorií
 • Měření vystoupaných pater – s touto funkcí jsem měla celkem problémy. Stávalo se, že i během chůze pouze po rovince mi náramek zahlásil splnění denního cíle pro vystoupaná patra, nebo po vystoupání dvakrát schodů z metra naměřil 29 pater.
 • Smart notifikace – notifikace jsou další žádanou funkcí pokročilejších fitness náramků. Vivosmart Optic by tak měl upozorňovat na volání, SMS zprávy, emaily a další. Bohužel tato funkce během testování na Lumii 830 vůbec nefungovala a aplikace oznamovala, že na tomto zařízení není podporována. Je potřeba upozornit, že v zařízení ještě není finální verze Windows 10 Mobile, což je pravděpodobnou příčinou. Na Lumii 950 XL vše fungovalo bez problémů a skrze menu aplikace Garmin Connect je možné zapnout upozornění pro libovolnou aplikaci. Podrobněji jsme se problematice notifikací (nastavení, možnosti, spolehlivost) věnovali v samostatném článku: Garmin – sportovní náramky s podporou Windows 10 (Mobile) – praktické zkušenosti
 • Ovládání přehrávače hudby – možnost ovládat hudební přehrávač – spuštění přehrávání, pozastavení, přepínání skladeb. Bohužel chybí možnost změny hlasitosti. Reakce u ovládání byla někdy okamžitá, jindy trvala několik sekund.
 • Počasí – Zobrazení základních informací o počasí (teplota, oblačnost, pravděpodobnost srážek) pro aktuální den.
 • Měření spánku – v Garmin Connect aplikaci si nastavíte čas, kdy běžně chodíte spát a vstáváte. Náramek však spánek monitoruje nezávisle na tomto faktoru. Během spánku je zaznamenávána jeho kvalita (zda spíte hluboce, či lehce, jak dlouho se probouzíte) a srdeční tep.
 • Záznam a měření sportovních aktivit – pokud se chystáte jít cvičit, stačí zapnout na náramku mód cvičení, vybrat si aktivitu (běh, kardio, ostatní) a je hotovo. Na displeji během cvičení uvidíte jeho délku (tedy stopky), aktuální srdeční tep, počet spálených kalorií, klasické hodiny a v případě běhu také vzdálenost.
 • Vibrační budík – vibrační budík používám u sportovních náramků již několik let a nemůžu si jej vynachválit. Buzení pomocí vibrací je mnohem příjemnější než hlasitým zvukem klasického budíku nebo telefonu. Jedinou nevýhodou je možnost nastavení pouze jednoho alarmu. Uvítala bych minimálně dva – pro všední dny a víkend. Takto musíte neustále jeden a ten samý budík v aplikaci přenastavovat a synchronizovat s náramkem, což je někdy zdlouhavé a otravné. Budík je klasický – nenabízí tedy inteligentní buzení jako např. Microsoft Band 2, který v rozmezí 30 minut určí nejvhodnější čas pro vstávání.
 • Funkce „najdi mobil“ – užitečná funkce pokud se vám stane, že nevíte, kam jste si odložili svůj telefon. Pomocí bluetooth náramek najde spárovaný telefon, který začne vyzvánět.
 • Možnost nastavení denního cíle – pro každý den si můžete nastavit počet kroků a vystoupaných pater, kterých musíte dosáhnout. Po splnění daného cíle náramek zavibruje a na displeji se zobrazí ohňostroj.
 • Upozornění na nečinnost – další funkce, která dle mého názoru není zcela propracovaná. Náramek by vás měl vibracemi upozornit na delší neaktivitu (např. sezení u PC). Bohužel se často stávalo, že náramek vibroval i ve chvílích, kdy jsem byla aktivní. Nemyslím tím přímo běh, ale například během uklízení domácnosti, vaření atd. Pokud by ale pro vás tato funkce byla rušivá, není problém ji jednoduše vypnout.

Výdrž a nabíjení

Výrobce uvádí životnost baterie až 7 dní. Já jsem ji nabíjela zhruba jednou za 4-5 dní, avšak je nutné upozornit, že zařízení bylo využíváno opravdu hodně s min. dvouhodinovým záznamem aktivity skoro každý den. Náramek se nabíjí klasicky skrze dodávaný kabel, který připojíte k vašemu PC. Koncovka, která se upevňuje k náramku, není moc praktická a vždycky chvíli trvalo, než se do ní podařilo zařízení správně zacvaknout. Někdy se mi stalo, že jsem jej zacvakla pouze na půl a zařízení se vůbec nenabíjelo.

 

Aplikace Garmin Connect

Pro systém Windows 10 (Mobile) existuje pěkně zpracovaná aplikace, díky níž budete mít přehled o všech aktivitách. Více podrobností o ní se dozvíte v tomto článku:

TIP: Garmin – sportovní náramky s podporou Windows 10 (Mobile) – praktické zkušenosti

Alternativně můžete využít také přihlášení prostřednictvím webového prohlížeče, kde naleznete některé funkce, které samotná aplikace nenabízí.

Cena a dostupné varianty

Vivosmart Optic je dostupný ve dvou velikostech – ta menší je vhodná pro obvod zápěstí 13,7-18,8 cm, větší pro zápěstí 18-22,4 cm. K dispozici je také ve více barevných variantách, u nichž je však jeden zásadní problém. Všechno to jsou tmavé odstíny, takže na větší vzdálenost od sebe nebudou pravděpodobně ani rozeznatelné. V nabídce je tedy klasická černá, tmavě modrá a tmavě fialová.

 
GARMIN VIVOSMART Optic S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
GARMIN VIVOSMART Optic L lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Hodnocení

+ optický měřič tepu
+ malé rozměry
+ pohodlné nošení
+ notifikace
+ dotykový displej
+ výdrž
+ přehledná aplikace Garmin Connect
+ univerzální použití pro sport i pro monitoring celého dne a noci

- nepřesné měření vystoupaných pater
- občasné problémy s nekorektním měřením tepu
- výpadky při synchronizaci s aplikací Garmin Connect
- možnost nastavení pouze jednoho budíku
- komplikovanější připojení náramku k nabíjecímu kabelu
- některé funkce uváděné výrobce zatím nefungují na všech zařízeních
- pro někoho možná nudný design
- absence více barevných variant
- nefunkční notifikace u některých starších zařízení, které ještě nemají W10M oficiální cestou

Závěr

Vivosmart Optic je zajímavé zařízení, jenž se pyšní mnoha zajímavými funkcemi, které zaujmou jak aktivní sportovce, tak i ty, kteří sportu zase tak často neholdují. K dispozici je totiž několik nesportovních funkcí, které využije každý – chytré notifikace, budík, ovládání přehrávače v telefonu, monitoring spánku atd. Hlavním lákadlem tohoto fitness náramku je ale optický monitor srdečního tepu, který je dobrý k přibližnému měření, ale nikdy nebude podávat tak přesné výsledky jako hrudní pás. Na druhou stranu je toto řešení mnohem pohodlnější a pro mnoho lidí tedy lákavější.

Díky nenápadnému designu je možné náramek nosit během celého dne a sladit jej skoro s jakýmkoliv oblečením. Pásek je z příjemného materiálu, a tak není problém zařízení opravdu plnohodnotně využívat během celého dne. Díky detailně zpracované aplikaci si pak záznamy můžete zpětně prohlížet a vyhodnocovat.

Problematické se zdá být propojení s telefonem, kdy na Lumii 950 XL fungovalo vše bez problémů, avšak na Lumii 830 nebylo možné využít notifikace. Je to pravděpodobně tím, že v zařízení ještě není finální verze Windows 10 Mobile. Vždy tedy doporučuji si před zakoupením jakéhokoliv chytrého náramku zjistit, zda je váš přístroj plně podporován.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17