Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Lumia 650 – stylové zařízení střední třídy

V této recenzi se podrobně podíváme ne jednu z nejstylovějších Lumií, které Microsoft zatím představil. Jejím primárním cílem je oslovit firemní zákazníky, ale své příznivce si jistě najde i mezi běžnými uživateli.

Microsoft v průběhu loňského roku představil svou novou prodejní strategii, která spočívá v zúžení portfolia nabízených zařízení a jejich přesném zaměření na specifické cílové skupiny. Tyto skupiny mají být primárně pouze tři. Ta pravděpodobně nejmenší (ale nejvíce reprezentativní) zahrnuje skalní fanoušky a náročné uživatele, kteří očekávají to nejlepší na trhu. V této oblasti byl Microsoft (dříve Nokia) vždy krok pozadu a nejlepší modely byly vybaveny např. i rok starým hardwarem. Až poslední modely přinesly změnu a Lumie 950 (recenze)/950 XL (recenze) nabízejí skutečně to nejlepší, co je na trhu k dispozici.

Do druhé primární cílové skupiny patří běžní zákazníci, jejichž prioritou je při výběru především cena. Pro ně je určena Lumie 550, jejíž recenzi naleznete zde.

Poslední skupina, do které patří i právě recenzovaná Lumie 650, je zaměřena především na firemní klientelu. Samozřejmě sem ale patří všichni uživatelé, kteří si oblíbili zařízení s dobrým poměrem cena/výkon a slušným zpracováním. Jinými slovy řečeno, zařízení v této skupině nabízí slušné parametry a přijatelnou cenu.

Lumia 650 tuto kategorii skvěle charakterizuje a navíc přidává prémiový vzhled. Jak si povede při náročném praktickém testování, se dozvíte níže.

 

Design a dílenské zpracování

Microsoft konečně předvedl, co umí a po negativně hodnocených Lumiích 950 a 950 XL, které byly z pohledu designu a dílenského zpracování spíše podprůměrné, představil zařízení na první pohled skutečně luxusní.

Prvním pohledem to však nekončí a Lumia 650 je i při bližším zkoumaní opravdu povedená. Ačkoliv se jedná „pouze“ o plastové zařízení s kovovými doplňky (obvodový rámeček), vypadá velice propracovaně a působí hodnotným dojmem. Je jasně vidět, že při jejím návrhu designéři Microsoftu skutečně přemýšleli a snažili se navrhnout dobře vypadající zařízení, které však půjde relativně levně vyrobit.

V této souvislosti je třeba se pozastavit nad obvodovým rámečkem. Z fotografií by se mohlo zdát, že se jedná o alternativu kovového rámu Lumií 830 a 930. Ve skutečnosti tomu tak „bohužel“ není. Rámeček je sice kovový, ale jeho účel je především designový. Netvoří pevnou kostru zařízení, ale na krytu je pouze „nalepený“. Na pohled to není poznat, ale pokud vezmete zařízení do ruky, překvapí vás velice nízká hmotnost (pouze 122 g), a to by v případě celokovového rámu nebylo možné.

Díky kombinaci kovu a plastu je možné na přístroji pozorovat hned několik velice pěkných a promyšlených detailů. Jedním z nich je například plynulé napojení rámečku na USB a sluchátkový konektor.

Dalším je samotný obvodový rámeček, kde z matné plochy (jemná stříbrná metalíza) vystupují lesklé ostře zbroušené hrany. Tento kontrast je skutečně zajímavý a celý design přístroje ještě více oživuje.

Troufám si říci, že kdyby takto vypadaly Lumie 950, nikdo by je ani s výrazně vyšší cenovou nijak zásadně nekritizoval.

Abych byl ovšem zcela objektivní, drobnou výtku si zaslouží zadní kryt. Ten je sice vybaven skutečně velkým množstvím „zobáčků“ pro zacvaknutí do těla přístroje, ale na testovaném kusu byl o nějakou tu desetinku milimetru menší, než by bylo potřeba. Zacvaknutí sice proběhlo bez problému a kryt držel jako přibitý, ale díky drobné vůli jej bylo možné i při běžném stisku o kousek posunout, což v kombinaci s drobnou vzduchovou mezerou mezi baterií a krytem působí, jako by byl trochu volnější. Řešení je naštěstí velice jednoduché - kousek lepicí pásky umístěný na baterii utěsní problémový prostor a výrazně sníží možnost posunu.

Jak je obvyklé, pravděpodobně se s tímto problémem nesetkáte u všech kusů, pokud by se tak ale stalo, řešení je skutečně jednoduché.   

 

Ergonomie

U designově zajímaných zařízení se často setkávám s problémy v oblasti ergonomie, protože ta mnohdy musí před designem o kousek ustoupit. V případě Lumie 650 jsem na žádné výraznější ergonomické prohřešky nenarazil. Kovový rámeček je sice kvůli rovně zbroušeným hranám trochu ostřejší, ale do ruky při držení nijak výrazně netlačí a při používání jsem měl naopak pocit jistějšího úchopu. Plastová tlačítka také nepatří mezi největší, ale jejich umístění a hmatová rozeznatelnost je příkladná. Snad pouze na tuhosti by se dalo trochu ubrat.

Co se velikosti týče, rozměry 142 x 70.9 mm jsou vzhledem k přítomnosti 5“ displeje více než příznivé a příjemným překvapením je velice malá tloušťka, pouhých 6.9 mm. Jedná se tak o nejtenčí Lumii v historii. 650ka je tak skutečně „placatá“ s jedinou výjimkou v podobně jemně vystupujícího fotoaparátu. Pozitivní také je, že i přes malou tloušťku si přístroj stále zachoval dostatečnou tuhost a nemá tendenci se nijak prohýbat či kroutit ani při výraznějším a cíleném stisku.

 

Displej

Lumia 650 se vybavena 5“ displejem s rozlišením 720x1280 bodů. V přepočtu na jemnost displeje se jedná o 297 ppi, což je pro běžné používání zcela dostatečná hodnota. Displej má díky kombinaci OLED a ClearBlack technologie jasné a živé barvy a dokonale černou. Pokud by vám barevné podání nevyhovovalo, je možné jej jednoduše v nastavení upravit. Měnit lze nejen odstín ale také sytost. Každý si tak může nastavit přesně to, co mu vyhovuje. S čitelností na přímém slunci, i když ho v poslední době příliš nebylo, jsem problémy také nezaznamenal.

Kromě výborných zobrazovacích schopností se nezapomnělo ani na ochranu, o kterou se stará krycí sklo Corning® Gorilla® Glass 3, a zobrazení důležitých informací na vypnutém displeji (GlanceScreen).

Podobně jako u všech ostatních Lumií, které přišly na trh s Windows 10 Mobile, i zde chybí možnost probouzet displej poklepáním a ovládat jej v rukavicích. Stále se spekuluje o možnosti, že tyto funkce budou později doplněny pomocí softwarové aktualizace. Údajně nevyžadují žádnou speciální technologii, pouze se řeší problémy s ovladači způsobujícími v kombinaci s Windows 10 Mobile zvýšenou spotřebu. Jelikož ale starší zařízení s Insider verzemi W10M tímto problémem netrpí, je otázkou, jak je tato informace skutečně relevantní. Čas tedy ukáže.  

Pokud bych měl hodnotit displej vzhledem k ceně a kategorii zařízení, rozhodně bych jej označil za nadprůměrný.

 

Výkon

Když se na internetu objevily první spekulace o hardwarové výbavě, které se později také oficiálně potvrdily, objevila se relativně silná kritika uživatelů ve vztahu k použitým komponentám. Ačkoliv byl použit moderní procesor, Microsoft v nabídce Qualcommu sáhl k těm méně výkonným modelům. Konkrétně se jedná o Snapdragon 212 s taktem 1,3 GHz. Ten je sice o generaci novější než Snapdragon 400 použitý v Lumii 640, ale výkonově velice podobný a v některých ohledech i nepatrně horší. Dá se tedy říci, že z pohledu výkonu nedošlo k žádné inovaci, což je trochu škoda. Na druhou stranu, procesor v kombinaci s 1 GB RAM odvádí relativně slušné výsledky. Systém sice není bleskově rychlý, ale při běžné práci vás nijak neomezuje. Spouštění aplikací je o trochu delší, ale stále přijatelné. Obecně se tak dá říci, že je škoda, že Lumia 650 není vybavena lepším procesorem, který by jí jistě slušel, ale na druhou stranu v dané kategorii se jedná ještě o přijatelné řešení.

Podrobněji jsme se přímému srovnání Lumie 640 a 650 věnovali v samostatném článku:

TIP: Lumia 550, 640 a 650 – Podrobné srovnání nejdůležitějších parametrů

Z výčtu hardwarových parametrů je třeba ještě zmínit přítomnost LTE ve všech v ČR používaných pásmech, NFC, GPS, Bluetooth 4.1 a WLAN IEEE 802.11 b/g/n. Zapomnělo se bohužel na SensorCore a digitální kompas. Naopak potěší větší kapacita vnitřní paměti, která je 16 GB a samozřejmostí je také slot na paměťové karty.

 

Výdrž

Baterie osazená v Lumii 650 je výměnná a má kapacitu 2000 mAh, což lze označit za průměr. Při běžném používání tedy nabízí podobné výsledky jako Lumie 640, kde je baterie sice o 500 mAh větší, ale kvůli méně úspornému procesoru vydrží přibližně stejně.

Během praktického používání telefonu (několik desítek minut volání, pár SMS, desítky zpráv přes WhatsApp a FB Messenger, hodina poslech hudby a občasná kontrola a čtení e-mailů) jsem nenarazil na žádané výkyvy oproti běžným hodnotám výdrže v této kategorii. Lumia 650 bez problému vydrží náročný pracovní den, nebo 2-3 dny v lehčím provozu.

 

Fotoaparát

8 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a světelností f/2.2 jsem u Lumie 640 chválil a vzhledem k tomu, že je Lumia 650 vybavena pravděpodobně stejným modelem, u této chvály bych měl také zůstat, ovšem doba jde kupředu a nelze stát na místě. Ve srovnání s konkurencí je tak tento více jak rok starý model již spíše průměrný. U testovaného kusu měl navíc výraznou tendenci nedoostřovat u okrajů snímku.

Díky vestavěnému blesku je možné fotit i za snížených světelných podmínek.  Fotografie za horšího osvětlení bez blesku sice obsahují poměrně dost šumu, ale v rámci této kategorii je to přijatelné.

Kvůli méně výkonnému procesoru je možné natáčet video pouze v HD rozlišení (1280 x 720) s 30ti snímky za sekundu.

Za zmínku stojí také přední fotoaparát, který reaguje na moderní trendy v podobně selfie a nabízí 5MPx rozlišení a možnost nahrávat videa v HD.

Níže přikládám několik zkušebních snímků, je třeba však upozornit, že nebyly pořízeny za příliš příznivých světelných podmínek. Je proto třeba jejich kvalitu brát s mírnou rezervou. 

Systém

Pokud náš web pravidelně sledujete, o aktuálním stavu Windows 10 Mobile jste jistě dobře informováni. Ve stručnosti se dá říci, že po celé řadě počátečních komplikací a značné neodladěnosti na nových přístrojích se jej podařilo poměrně zdárně „zpacifikovat“ a nyní nabízí slušné výsledky. Během testování jsem nenarazil na žádný zásadní problém, který by byl způsoben samotným systémem, nebo systémem v kombinaci s méně výkonným hardwarem (samovolné restarty, zamrzaní apod.). Stejně tak jako v recenzi Lumie 550 musím říci, že Windows 10 Mobile se dá velmi dobře používat. Svou rychlostí se již blíží Windows Phone 8.1 a stabilita je také na vysoké úrovni. Sem tam sice nelze přehlédnout nějaký ten pád aplikace či delší prodlevu systému, než provede zadaný úkon, ale vše je v přijatelných mezích. Microsoft navíc systém pravidelně aktualizuje a vylepšuje.

 

Cena:

 
Microsoft Lumia 650 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
Microsoft Lumia 650 Dual SIM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Hodnocení

+ Design
+ Displej (vč. podpory GlanceScreen)
+ Ergonomie
+ Rozměry (především tloušťka)
+ Hmotnost
+ Fotoaparát
+ 16 GB vnitřní paměti

- Lehce podprůměrný výkon
- Drobné nepřesnosti u zadního krytu (některé kusy)
- Žádná výraznější hardwarová inovace (výbava) oproti Lumii 640
- Nemožnost probouzet poklepáním a ovládat displej v rukavicích
- Cena

 

 Závěr

Lumia 650 je luxusně vypadající zařízení, na kterém Microsoft jasně ukazuje, že stále dokáže vyrobit zajímavé a kvalitní zařízení, které nabízí vše, co běžný uživatel potřebuje. Samotný design dotažený do nejmenších detailů je pro mě velmi příjemným překvapením, kvůli kterému dokáži přivřít oči nad tím, že přístroj z pohledu výbavy nepřináší v podstatě žádnou inovaci. Dokonce by se dalo říci, že je v některých ohledech mírně horší, než jeho předchůdce v podobě Lumie 640. Celý problém je ale v tom, že každému se líbí trochu něco jiného a design nemá vždy stejný význam. Pokud tedy patříte mezi ty, kterým na designu až tolik nezáleží, Lumia 650 si jen těžko obhájí o téměř 2000 vyšší cenovku než podobně vybavená Lumia 640.

Obecně lze Lumii 650 označit za velice zajímavé zařízení, které to však bude mít (alespoň na začátku) na trhu kvůli své o něco vyšší startovací ceně trochu těžší. Dá se však předpokládat, že cena brzy klesne, Lumia 640 se přestane prodávat a z Lumie 650 se tak stane jasná volba pro všechny, kteří požadují pěkně vypadající zařízení s dobrým poměrem cena/výkon.  

 

Komentáře (11)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

rostasvoboda

08 | 03 | 16 19:10
Dobrý den pane Lukeši, nikde jsem nenašel mailový kontakt, a tak píši sem. Chtěl bych se zeptat zda jste se s tím někdy setkal. Mám problém spojit moji 930 s BT radiem Bolero ve Škoda Superb. V servisu neví co s tím, radio je prý ok. Mě se z telefonu daří pouze pouštět hudba přes BT. Ale telefon se mi vůbec nespojí, resp funkce telefonu není detekována. WMManii čtu dlouho a napadlo, že možná by jste dokázal poradit co s tím. Ostatní telefony nebylo problém spojit a to i Nokii C5. Mnohokrát děkuji a omlouvám se za nerušení tohoto fóra. 0

MK

08 | 03 | 16 10:09
No jo, uz to vidim! To je nemile, takovy rusivy prvek v pozadi:) A souhlasim, ze foceni telefonu venku pred vzdalenym/rozmazanym svetem je dobra vec... Jinak telefon povedeny, ale v soucasne dobe bych sel rozhodne do L640. 0

Jindřich Lukeš

08 | 03 | 16 01:03
Obávám se, že právě takového modelu se nedočkáme. Údajně se zařízení typu L830 neprodávají příliš dobře. 0

borix

07 | 03 | 16 21:35
Jindřich: Mám testovací verzi, vnitřnosti jsou normální, ale obal mám asi jiný. Teď jsem si všimnul, že mám matné to zkosení, které je na tvých fotkách hladké, nečekal bych to, ale asi tady bude rozdíl. Souhlas s Tomassoch - ještě v portfoliu chybí střední třída - silnější procesor, 2 GB RAM, tlačítko na foťák, trochu lepší foťák... a bylo by to pokryté dostatečně. 0

Jindřich Lukeš

07 | 03 | 16 15:12
@borix: Zkus na ten rámeček něčím kovovým poklepat, uvidíš, že to není past. 0

Jindřich Lukeš

07 | 03 | 16 15:09
@MK: To nejsou šňůry, ale čerstvě natřené zábradlí :) Příště se mu zkusím vyhnout :) "Balkonové fotky" se mi zatím nejlépe osvědčily, telefony vypadají nejpřirozeněji a člověk si může udělat lepší úsudek, než když se to fotí za umělého osvětlení. 0

tomassoch

07 | 03 | 16 13:52
Škoda, že nepoužili lepší vnitřnosti... Mít to 2GB RAM, lepší procesor a hlavně baterku alespoň stejnou jako 640ka, klidně nějakej ten mm navíc, aby se to tam vešlo a taky klidně o pár stovek vyšší cenu, aby se to zaplatilo, Vůbec bych neváhal, protože za takové zařízení s oled displayem bych klidně i vraždil ;O) Jinak to vážně nemá cenu měnit za 640ku... K výdrži baterie na 640 bych napsal asi tolik W10m na ní nejsou ještě finální a bůh ví co tam všechno v insider verzích běží... Osobně ale můžu říct, že poslední build .122 se mi zdá stejně rychlý a úsporný jako 8.1. Jsem na mobilních datech nonstop (kromě 7-8h v noci) a dva dny výdrže většinou nejsou problém. 0

MK

07 | 03 | 16 10:33
Ty modre snury na pradlo kazi jinak drive pekne "balkonove" fotky testovanych telefonu:( :-D 0

borix

07 | 03 | 16 10:09
Díky za reakci. Já se pořád nemohu zbavit dojmu, že je to nastříkaný plast. Škrábat do něj nebudu, uvidí se časem :-) To srovnání 20% je samozřejmě odhad. Nikdy nepoužívám telefon dva dny naprosto stejně, ale dlouhodobě mám přibližně podobné vytížení. Už samotné W10 udělají dost a přijdou mi stále v tomto ohledu nevyladěné - L640 mi při větším vytížení vydržela minimálně 2 dny s WP8.1 a s W10 jsem se nedostal přes jeden den. Znatelně horší je i spotřeba v klidu, kdy telefon jen leží na stole. 0

Jindřich Lukeš

07 | 03 | 16 09:01
Aktuálně jsme na porovnání L640 neměli, ale snad ještě dorazí, tudíž porovnání spotřeby je spíše po paměti. Tedy děkuji za upřesnění. Každopádně 20% zase není tak propastný rozdíl, ale určitě stojí za to ho zmínit. Obecně mám zkušenosti, že velice záleží na způsobu používání telefonu, u někoho se rozdíl projeví a u někoho ne, resp. u někoho více a u někoho méně. Jinak předpokládám, že na L640 se toho již příliš nezmění, uvidíme. Obecně jsou W10M náročnější systém. Jinak kov to určitě bude, jaká slitina netuším. 0

borix

07 | 03 | 16 06:53
Recenze je hezká, ale rozporoval bych pár detailů. Po delším používání zjistíte, že L650 má řádově horší výdrž než L640 při stejném vytížení (očividně žerou více W10 - když jsou na obou telefonech desítky, je L650 s výdrží o cca 20% hůže, pokud je na L640 WP8.1, tak se rozdíl zdá propastný). Systém W10M je na obou srovnatelně rychlý (to na L640 ještě není doladěn FW pro W10), ale při běžném užívání se u takto slabých telefonů občas stane to, že dlouho čekáte na načtení telefonního seznamu nebo seznamu posledních hovorů - drobné záseky jsou běžné v různých částech systému, ale ne pravidelné (pokud jdete během dne např. 30x do seznamu volání, kousne se to třeba 5x). Postupně zjistíte, že L650 je na tom mnohem hůře, než L640 s W8.1 a trochu (ale znatelně) hůře, než L640 s W10M. Rámeček okolo vypadá opravdu hezky, ale ... jste si opravdu jisti, že je kovový? 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17