Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Lumia 950 - špičkově vybavený přístroj s Windows 10 Mobile

V této recenzi si podrobně představíme druhý letošní vlajkový model Microsoftu, kterým je Lumia 950. Ta zaujme především nekompromisní výbavou, kompaktností a Windows 10 Mobile.

Vzhledem k podobnosti Lumie 950 a 950 XL jsou některé pasáže této recenze převzaty z recenze Lumie 950 XL.

Nokia (Microsoft) byla dlouhou dobu kritizována za to, že nedokáže představit nekompromisní topmodel, který by po hardwarové stránce dokázal držet krok s nejmodernější konkurencí. Posledním špičkovým modelem s Windows Phone byla Lumia 930 a ta nejen že přišla se zpožděním, ale hlavně nepřinesla nic zásadně nového. Jednalo se sice o kvalitní přístroj, který bez problémů uspokojil požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů Windows Phone, ale stále byla v některých ohledech hardwarově krok pozadu.

Čekání bylo dlouhé, téměř 1,5 roku, ale nakonec jsme se dočkali. Microsoft představil zařízení, které adresuje především svým fanouškům a technologickým nadšencům, vybavené tím nejmodernějším, co je v současné době na trhu. Jak ovšem Lumia 950 obstojí jako celek ve srovnání s tvrdou konkurencí? Je hardwarová výbava vše, co topmodel k úspěchu potřebuje? Nejen na tyto otázky odpovíme v naší recenzi.

 

Obsah balení

Microsoft se pravděpodobně rozhodl, že u všech svých nových zařízení sníží množství základního příslušenství na minimum. V krabičce tak již nelze očekávat nic jiného, než nabíječku, ovšem s výborným výstupním proudem 3,0 A, a USB (C) kabel. Pozitivem je alespoň to, že nabíječka má svůj kabel a nemusíte tak k nabíjení používat ten „datový“. Pokud bude Lumia 950 vaším prvním zařízením s tímto novým typem konektoru, věřte, že ani tak vám kabely stačit nebudou a budete muset přikoupit další, případně alespoň redukce na ty stávající microUSB.

 
Microsoft Lumia 950 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Design

K designu nových Lumií jsem se kriticky vyjádřil již nesčetněkrát. Jak se můj názor změnil po delší době používání? Řekl bych, že nijak výrazně. Ačkoliv je hodnocení čistě subjektivní, stále zastávám názor, že takto by telefon té nejvyšší kategorie vypadat neměl. I když bych „s přivřením obou očí“ akceptoval, že výhradou těch nejdražších telefonů nemusí být vždy kov, stejně nemohu Lumii 950 hodnotit kladně. Design je velice jednoduchý, poměrně nudný a žádným způsobem nápaditý. 

Jediným výraznějším prvkem je obvodový rámeček fotoaparátu na zadní straně, který dodává přístroji alespoň trochu originality. Poněkud zvláště je ale řešen přechod mezi displejem a plastovým krytem, který není vůbec plynulý. Zadní kryt je po celém obvodu o něco větší a při čelním pohledu vytváří optický rámeček kolem displeje. Osobně se mi toto řešení příliš nelíbí a za podstatně lepší alternativu považuji, když zadní kryt přesně navazuje a lícuje, jako je tomu u Lumie 950 XL.

Podobně jako u Lumie 950 XL je displej rovný a nerespektuje současné trendy, kterým vládne mírně nebo zcela zaoblený displej po stranách. Toto zaoblené řešení navíc není pouze designovou záležitostí, ale má i praktický užitek, protože se displej lépe ovládá. Pokud se navíc na displej Lumie 950 podíváme detailně, kromě toho, že je rovný, uvidíme i poněkud netradiční jemně vystouplou obvodovou hranu. Ta je sice dostatečně zakulacená a při běžném používání nijak nepřekáží, ale i přesto se jedná o zvláštní řešení, které jen nesmyslně zvýrazňuje hranu displeje.  

Ačkoliv já jsem k designu kritický, lidem v okolí, neznajíc cenu zařízení, se Lumia 950 převážně líbí, což je celkem překvapující. Samozřejmě po sdělení ceny se názory trochu mění, ovšem nijak diametrálně.

Objektivně tedy nelze tento model jen kritizovat, protože ošklivý či nevzhledný skutečně není, jen očekávání v této cenové kategorii jsou výrazně větší.

 

Dílenské zpracování

Bohužel design není jediným problémem tohoto modelu. Za ten podstatně závažnější považuji dílenské zpracování. Bez váhání si dovolím říci, že se stejně jako u Lumie 950 XL jedná o pravděpodobně nejhůře zpracovanou Lumii v historii. Laťka je totiž nastavená velmi vysoko. Zařízení Nokie vždy patřila k tomu nejlepšímu na trhu a maximální kvalitu bylo možné očekávat i u těch nejlevnějších modelů.  Kupodivu to stále platí, např. k minulý měsíc recenzované Lumii 550 nemám z pohledu kvality zpracování jedinou výhradu, ovšem s výjimkou Lumie 950/950 XL. Zadní polykarbonátový kryt je relativně tenký, což je v pořádku, ovšem přesnost výroby již nikoliv. V místech dotyku obvodu krytu a zbytku přístroje se zejména v rozích tvoří drobné mezery, které mají za následek povrzávání přístroje při jeho stisku. Tento problém se sice netýká všech kusů, ale uživatelé si na něj stěžují velice často. Kvalita výroby tedy bude velmi proměnlivá. Obvykle přístroj po vybalení z krabičky nijak nevrže, ale stačí několikrát sundat a nandat kryt a situace se náhle změní.

Povrzávání sice vyřeší jeden pásek lepicí pásky, ale skutečně musí uživatel takto drahého zařízení řešit takovéto nepřesnosti?

 

Výměnné kryty 

Lumia 950 má obrovské štěstí, že její kryt je výměnný, protože právě zadní kryt je cílem většinové kritiky. Pokud vám tedy na designu a dílenském zpracování opravdu záleží, není nic jednoduššího, než si koupit kryt jiný. Nutno poznamenat, že díky společnosti Mozo Accessories, velice elegantní a kvalitně zpracovaný. Je až neuvěřitelné, jak se pomocí jediného krytu dokáže proměnit celý vzhled přístroje, který konečně nyní dokáže hrdě reprezentovat svou značku a cenovou kategorii. Je obrovská škoda, že tyto kryty jsou přímo součástí prodejního balení.

Recenze: Originální hnědý kožený kryt pro Lumii 950 XL od společnosti Mozo Accessories

Možnost koupit si kryt jiný samozřejmě Microsoft v žádném případě neomlouvá, na druhou stranu je to alternativa pro všechny, kteří chtějí špičkový hardware a „obálka“, ve které je dodáván, nesplňuje jejich představy.

 

Ergonomie

Lumia 950 má rozměry 145 x 73,2 x 8,2 mm a hmotnost 150g. Ačkoliv se její rozměry příliš neliší od větší sestry v podobě Lumie 950 XL (151,9 x 78,4 x 8,1 mm a hmotnost 165g), při běžném používání působí podstatně kompaktnějším dojmem. Ve skutečnosti se totiž ukazuje, že i takovýto drobný rozdíl zcela zásadně ovlivňuje pohodlnost úchopu a ovládání celého přístroje. Vzhledem k úhlopříčce 5,2" hodnotím egnonomii jako velice nadprůměrnou. Jinými slovy řečeno, Lumia 950 se velmi pohodlně používá. Navíc příjemně překvapí její malá tloušťka, která je pouhých 8,2 mm. 

Jedinou, bohužel zcela zásadní, výtku mám k tlačítkům na pravé straně. Ta jsou sice standardně rozložena a nezapomnělo se ani na spoušť fotoaparátu, ale jejich zpracování a kvalita je silně podprůměrná. Tlačítka jsou totiž relativně úzká, mají ostré hrany a na první dotyk jsou výrazně plastová. Působí tedy skutečně laciným dojmem, což celkový pocit z používání přístroje opět o něco sráží. Na druhou stranu je třeba říci, že tuhost a zdvih tlačítek je takřka ideální, a tak není problém v jejich hmatovém rozpoznání či samotném stisku. Je tedy velká škoda, že nejsou vyrobena z jiného materiálu a jemně zaoblena.   

Tlačítka jsou naštěstí součástí krytu, jeho výměnou získáte tlačítka nová a v případně Mozo krytu i podstatně příjemnější.

 

Displej

Nyní se konečně dostáváme k tomu, co tento model řadí na špičku současných smartphonů a tím je nekompromisní hardwarová výbava. Prvním v pořadí je displej. Pokud zmíním hardwarové parametry: 5,2“, 2560x1440 bodů, AMOLED, 564 ppi, je zřejmé, že se jedná o to nejlepší, co je na trhu k dostání. Tento fakt potvrzují i praktické zkušenosti. Displej Lumie 950 je skutečně špičkový. Jemnost hraničí s dokonalostí, barvy jsou syté a intenzivní, černá zůstává černou a čitelnost na přímém slunci je naprosto bezproblémová.

Mnozí možná namítnou, že rozlišení je zbytečné a negativně se podepíše především na výdrži zařízení, AMOLED technologie má nepřirozené barvy apod. V první případě je třeba uznat, že rozlišení je možná trochu zbytečné, na druhou stranu pokud si v systému zmenšíte grafiku na minimum, rozhodně jej oceníte. Kritika AMOLED displejů v tomto případě není na místě, protože systém umožňuje upravit si barvy displeje dle vlastních potřeb. Můžete si libovolně nastavit teplotu, nádech i sytost barev. Pokud tedy někomu nevyhovují intenzivní (nepřirozené) barvy a raději má ty přirozenější, není problém si to pomocí několika kliknutími nastavit.

Displeji nechybí ani ochranné sklo, kterým Corning Gorilla Glass 3 (Lumie 950 XL je vybavena čtvrtou generací) a podporuje oblíbený GlanceScreen (rychlý přehled na obrazovce vypnutého displeje). Zklamáním však je nemožnost přístroj probouzet poklepáním a ovládání v rukavicích. Probouzení poklepáním by snad údajně mělo být časem doplněno. Prozatím je k dispozici alespoň možnost poklepáním na spodní lištu přístroj uspat.   

 

Výkon

Lumia 950 XL je vybavena šestijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 808 s taktem 1,8 GHz doplněným o 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí paměťových karet typu microSD až do velikosti 200 GB. Výkon hardwaru je skutečně ohromný, o to větším zklamáním je, že jej nelze příliš prakticky využít, tedy alespoň pokud používáte přístroj převážně jako telefon. Z praktických zkušeností se zdá, že operační systém Windows 10 Mobile, resp. jednotlivé aplikace, ještě nezvládnou plný potenciál tohoto hardwaru plně využít. Odezvy systému jsou sice bleskurychlé a znatelně rychlejší než u předchozích modelů, ale osobně jsem očekával o něco více. Na spuštění některých aplikací je stále třeba chvilku čekat a to je u takovéhoto hardwaru trochu škoda. Do budoucna se dá ale očekávat, že se to ještě zlepší.

Kde plný potenciál skutečně využijete, je funkce Continuum. Telefon bez problému zvládne najednou pracovat s aplikacemi na monitoru i na displeji, a to bez jediného zaváhání.

 

Fotoaparát

Dalším parametrem, který je u současných chytrých zařízení čím dál tím důležitější, je fotoaparát. Řada uživatelů svůj telefon již používá primárně i jako fotoaparát, a proto je důležité, aby kvalitně fotil. Lumie v tomto směru vždy excelovaly a patřily k těm nejlepším fotomobilům na trhu. Po převzetí mobilní divize Nokie Microsoftem a rostoucí úrovní fotoaparátů ostatních značek panovaly obavy, zdali si Lumie své postavení i nadále udrží. Po představení Lumie 950 (XL) a prezentaci konkrétních parametrů fotoaparátu, kde dominuje 20 MP snímač o velikosti 1/2,4“, světelnosti f/1.9, optikou ZEISS slouženou ze šesti čoček, inovovanou optickou stabilizací a trojitým LED bleskem s přírozeným charakterem světla, všichni doufali, že ano. Reálné výsledky ale předčily veškerá očekávání a Lumia 950 (XL) se tak opět vrací na výsluní mobilní fotografie. Troufám si tvrdit, že se jedná o nejlepší fotomobil současnosti. Na praktické výstupy fotoaparátu a porovnání s největší konkurencí se můžete podívat do samostatných článků:

Pokud očekáváte stejné nekompromisní výsledky jako u fotografií také u videa, budu vás muset zklamat. Lumia 950 sice nahrává video v rozlišení 4k (Ultra HD, 3840 x 2160) se snímkovací frekvencí 30 fps, případně pak Full HD s 60 fps, či dokonce 720p se 120 fps určené pro slow motion (zpomalená videa), ale kvalitu hodnotím spíše jen jako lehce nadprůměrnou. Zajímavý na celé problematice je fakt, že optika je dostatečně kvalitní, problém bude tedy v softwarovém zpracování, což je dobrá zpráva, protože bude možné výsledky ještě výrazně ovlivnit např. aktualizací firmwaru či fotoapalikací. Pochvalu si ale video zaslouží za zvukovou kvalitu. Lumia 950 je totiž pro záznam zvuku vybavena hned čtyřmi mikofony a je to skutečně znát. Pokud tedy rádi natáčíte např. na koncertech, tuto funkci jistě oceníte.

Za zmínku stojí tak přední širokoúhlá kamerka, která má rozlišení 5 MPx s zvládne natáčet plnohodnotná FullHD videa.

 

Výdrž

Ačkoliv je Lumia 950 vybavena relativně velkou baterií s kapacitou 3000 mAh, velký displej s jemným rozlišením a výkonný hardware jsou na spotřebě znát. Podobnou baterii měla i Lumia 1520, které byla typickým „dvoudenním“ telefonem. Tedy vydržela na jedno nabití i dva dny intenzivního provozu. Lumia 950 XL je proti tomu typickým „jednodenním“ telefonem. Pokud ji budete skutečně intenzivně využívat, vydrží vám nabitá bez problému jeden celý den, ovšem večer si řekne o nabíječku. Při jemnějším zacházení se dostanete i dva dny běžného provozu. Skutečně ale záleží na tom, jakým způsobem budete přístroj používat. Pokud plně zaměstnáte procesor a displej např. hraním náročných her nebo používáním funkce Continnum, není problém telefon vybít za několik hodin.

Díky přítomnosti moderního chipsetu od Qualcommu je možné využít funkci Quick Charge 2.0, která umožní nabít za 30minut až 50% kapacity baterie a celou baterii pak nabít za méně než 2 hodiny. K využívání této funkce však bude nutné používat speciálně upravenou nabíječku, která je součástí balení. Tato nabíječka má úctyhodný nabíjecí proud 3 A.

Na videu níže se můžete podívat i na praktický test, kde se Lumie 950 XL s rozsvíceným displejem na střední jas a 3400 mAh akumulátorem nabije na 50% za 36 minut a na 100% za 1 hodinu a 39 minut.

V základní výbavě nechybí ani podpora bezdrátového nabíjení (standard Qi), které je plně kompatibilní s veškerým dříve vydaným příslušenstvím.

 

Ostatní

Odemykání displeje oční duhovkou (Iris Scanner)

Jednou z největších technologických novinek, které Lumie 950 (XL) nabízí, je čtečka oční duhovky sloužící k odemykání přístroje. Tato metoda tak nabízí plnohodnotnou alternativu k dnes velmi populárním čtečkám otisků prstů.

Celá technologie je velmi propracovaná a skládá se hned z několika důležitých prvků. Základem je samotný hardware pro snímání, kterým je v tomto případně speciální kamerka pro focení oční, a infračervený snímač. Princip fungování je relativně složitý. Při pokusu o odemčení přístroje osvítí infračervený snímač vaše oči a kamerka zároveň udělá snímek. Software následně fotografii analyzuje, vyhledá biometrické informace a matematicky je převede do speciálního kódu. Pokud se bude tento kód shodovat s tím již v přístroji uloženým, dojde k odemčení přístroje. Ačkoliv je celý proces komplikovaný, měl by fungovat za všech světelných podmínek a měl by být naprosto bezpečný, navíc je samotné nasnímání a odemčení záležitostí 1-2 vteřin, což je celkem přijatelný čas.

Pokud by k odemčení z jakéhokoliv důvodu nedošlo, samozřejmě bude k dispozici standardní možnost prostřednictvím zadání kódu na displeji.

 

Jedinou, avšak zásadní nevýhodu této technologie prozatím vidím v nutnosti mít při skenování očí přístroj kolmo před sebou, aby na vás kamerka viděla. V případě, že např. leží na stole v jiném úhlu a vy jen chcete rychle něco zkontrolovat, je použití této funkce zbytečně zdlouhavé, protože musíte nejdříve přístroj zvednout a natočit. Při běžném fungování pak může být problém dodržení přesné vzdálenosti mezi obličejem a telefonem. Běžně se vám tak bude v přirozeném držení přístroje stávat, že bude příliš daleko od obličeje a vy jej budete muset nepřirozeně posouvat blíže. Po několika desítkách těchto odemčení tak s velkou pravděpodobností tuto funkce deaktivujete.

Jedná se o technologicky zajímavou novinku, která si však dle mého názoru nezíská širší uplatnění, tedy alespoň ne u telefonů. Podstatně větší smysl dává u notebooků, kde je poloha obličeje vůči displeji výrazně stálejší.

Continuum

O revoluční funkci Continuum jsme již napsali celou řadu článků. Pokud jste o ní zatím neslyšeli, dá se zjednodušeně říci, že se jedná o možnost připojit telefon k monitoru a dalším perifériím a během okamžiku z něj udělat PC. Podrobnější informace naleznete zde:

Adaptabilní antény

Zapomínat bychom neměli také na drobnost, o které se příliš nemluví, ale která může výrazně ovlivnit příjem signálu při telefonování. Každý totiž drží telefon trochu jinak, a pokud je anténa uvnitř špatně umístěna, může docházet k jejímu stínění a výraznému utlumení signálu. Z tohoto důvody Microsoft osadil do přístroje antény hned dvě. Při telefonování software vyhodnotí, která anténa má lepší příjem a automaticky ji aktivuje/přepne.

USB Host

Prostřednictvím DisplayDocku nebo obyčejného USB-C OTG kabelu je možné k Lumii 950 připojit klasické USB příslušenství jako je například externí disk, flash disk, klávesnice, myš, tiskárna apod.

 

Software

Lumia 950 patří k prvním třem zařízením, které na trh přicházejí s operačním systémem Windows 10 Mobile. Tomuto systému se průběžně věnujeme již několik měsíců, a proto se v této recenzi o novinkách a jednotlivých funkcích zmiňovat nebudeme. Co je však třeba zmínit, jsou problémy, se kterými se některé kusy potýkají.

V první řadě je třeba říci, že Windows 10 Mobile ještě zdaleka není odladěný tak jako Windows Phone 8.1 a občas se setkáte s tím, že se přístroj na chvíli zamyslí, nebo že nějaká systémová aplikace nebude fungovat zcela korektně. Nejedná se sice o nijak zásadní problémy, ale když např. aplikaci pro SMS musíte někdy spouštět na 2x, protože se poprvé sama uzavře, tak to rozhodně nepotěší.

Microsoft již sice prostřednictvím aktualizací celou řadu problémů vyřešil, ale stále systém nenabízí zcela 100% výsledky (výrazně pomůže program Insider). Za zmínku stojí dlouhotrvající problém s bluetooth, které se při hovorech v kombinaci s některými SIM kartami českých operátorů samovolně odpojuje. 

TIP: Lumia 950 a 950 XL – Přehled všech problémů a jejich řešení (aktuální stav)

 

Cena

 
Microsoft Lumia 950 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Hodnocení

+ Displej
+ Výkon
+ Fotoaparát
+ Podpora Continnum a USB Host
+ Rychlé nabíjení (vč. kvalitní nabíječky v balení)


- Design
- Dílenské zpracování
- Softwarové problémy (na odstranění se pracuje)
- Lehce nadrůměrná kvalita videa (+zasekávání, nekvalitní slow motion)

 

Závěr

Lumia 950 je rozporuplné zařízení, které v uživatelích po celém světě vyvolává značné emoce. Objektivně je však možné říci, že Microsoft design a zpracování jednoduše podcenil, skoro až by se dalo říci, odfláknul. Na poslední chvíli ale celou situaci alespoň částečně zachránil představením oficiálního partnera nabízejícího kvalitní kožené kryty. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří mají smysl pro detail a na designu zařízení vám záleží, můžete si pořídit nový kryt, který s velkou pravděpodobností odstraní většinu viditelných nedostatků a Lumii 950 přesune na zcela jinou úroveň. Toto řešení samozřejmě Microsoft v žádném případe neomlouvá, ale nabízí alespoň alternativní řešení, jak tento jinak velice zdařilý model „designově akceptovat“.

Pokud si ale odmyslíme kryt zařízení stojící za převážnou většinou současné kritiky a drobné softwarové problémy, které se průběžně řeší, jedná se o velice povedené zařízení, které nabízí nekompromisní výbavu a příjemnou ergonomii. Za zmínku stojí špičkový displej, jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti, dostatečný výkon i pro nadčasové funkce jako je Continnum a další drobná vylepšení v podobě bezdrátového nabíjení, odemykání pomocí očí, USB Host, adaptabilní antény a nepochybně také nový pohled na produktivní práci, kterou přináší Windows 10 Mobile.

Otázkou ovšem zůstává, jak si Lumie 950 dokáže u běžných zákazníků obhájit svou relativně vysokou cenu, ke které je nutno si ve většině případů ještě přičíst výměnný kryt. V celkovém kontextu není cena nikterak přemrštěná, protože se pohybuje na stejné úrovni jako u podobně vybavené konkurence. Na Windows Phone (Windows 10 Mobile) se však nahlíží jako na outsidera a ceny předchozích modelů jsou taktéž posazeny relativně nízko.

Jak již Microsoft sám dříve naznačil, Lumia 950 rozhodně není zařízením pro každého. Je to zařízení především pro fanoušky a uživatele, kteří přesně vědí, co chtějí a dokáží potenciál nejen samotného telefonu, ale také operačního systému patřičně využít.  

 

Komentáře (15)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Marek Madaj

16 | 02 | 16 10:21
Zdravim vsetkych citatelov a priaznivcov WP a MS. Neda mi zareagovat na recenziu telefonu Lumia 950. Zacnem pekne od zaciatku. Obsah balenia a balenie samotne, krabicka je fajn na dizajne popracovali. Horsie je to uz s obsahom.Prekvapila ma nabijacka s pevnym kablom, co je podla mojho nazoru krok spat. Prekvapilo ma v tomto pripade oznacenie za pozitivum. Dalsia zbytocna jednoucelova nabijacka. Trednom poslednych rokov je skor nabijacka s USB portom a datovy kabel. Pribaleny datovy kabel je hruby a nepoddajny. Konektor nevalnej kvality na urovni kabla s AliExpresu za 1$. Prve dni pouzivania som ho musel s telefonu vytrhavat. Dizajn je naozaj subjektivnou zalezitostou, na prvy pohlad je fajn, neohuri, ale ani nesklame, horsie je to s prvym dotykom. Tu bysom rovno presiel ku kvalite spracovania a ergonomie zariadenia. Ostre a vyvysene hrany po krajoch displaya su neprijemne a zhorsuju aj ovladanie telefonu, napriklad pri posune zlava doprava... Zadny kryt je tiez s kategorie stanok v Obchodnom centre a za euricko, rozlozenie klaves je sice fajn ale kvalita cisty fail. Pokial nie ste gitarista a nemate stvrdnute konceky prstov, tak intuitivne nahmatanie tlacidiel je vyslovene neprijemne. Su ostre a neopracovane. Podobne posobi aj „dizajnova vychytavka“ okolo fotoaparatu. Je to ako prva praca frezara na ucnovke aj to bez dodatocneho opracovania. Absolutne ma prekvapuje vychvalovanie vymenneho krytu MOZO. V pripade Lumie 950 sa abslutne nejedna len o kryt ale o zasadny diel telefonu, kedze sa tam nachadzaju HW tlacitka NFC a QI antena, ktore zasadnym sposobom ovplyvnuju funcknost. Pride mi to ako si kupit Porsche s pokrcenou karoseriou a povedat to nevadi ved par spojlerov, nove klucky a svetla to spravia Zaujimalo by ma aj porovnanie, ktore nie je nikde spomenute a to kvalita QI a NFC na tychto krytoch. Upozornujem aj na „detail“ ze cena krytu je minimalne 1/10 ceny noveho zariadenia co je naozaj vela na to aby som skonstatoval „nevadi kryt to spravi“ Okoncil by som tuto cas parafrazou „je az neuveritelne ako sa da odflaknut jednym krytom dizajn celeho zariadenia“ Ergonomia telefonu, tak ako cely telefon site horucou ihlou bez konceptu. Telefon po dlhsom pobyte v dlani reze, tlacitka su ostre, no najhorsi je vyvyseny okraj ktory zhorsuje pocit z ovladania ako aj samotne ovladanie tak ako som pisal vyssie. Display, kvalita zobrazenia a rozlisenie je subjektivna vec, ovpylvnuje ju mnoho faktorov (vek, kvalita zraku...) mne osobne vyhovuje. Co ma sklamalo je ze display je uplne rovny neergonomicky absolutne mimo trendov v tejto oblasti. Sklamala ma nepritomnost vychytavok ako je citlivost displaya, zobudenie poklepanim, ktore boli v predchadzjucich modeloch a boli niecim co som bral ako neoddelitelnu sucast systemu . Vykon je papierovo ohromny, bohuzial to ale nepocitite ci uz je to CPU, alebo RAM. Optimalizacia HW je priam katastrofalna. Bleskurychle odozvi su chcenou iluziou autora, musim sa priznat niekedy aj mojou . Otvorenie prehliadaca je nekonecne, nasledne nacitanie stranok zaberie niekedy aj desiatky sekund, pri dalsom otvoreni nabehnu okamzite, plati to aj pri dalsich aplikaciach. Kedze vlastnim ja alebo moje blizke okolie viacero WP telefonov, mozem povedat ze sa jedna cisto o chybu optimalizacie HW a ovladacov. WP10 ide vyrazne plynulejsie na Lumii 930, dokonca keby mala USB-C tak je to lepsi kus telefonu ako Lumia 950, funguju na nej aj vsetky aplikacie, ma lepsiu vydrz a podporuje aj vyssie spominane funkcionality displaya. Prekvapivo plynule funguje aj novy LowEnd Lumia 550, kde ide system jemne pomalsie ale plynulo. Pre porovnanie dokonca aj starucka Lumia 920 podava slusny vykon a system ide plynule. Konstatovanie v recenzii „ do buducna sa da ocakavat zlepsenie“ povazujem za nekriticke a idealisticke vzhladom k zivotnemu cyklu produktov v tejto kategorii. Fotoaparat je podla HW parametrov uzasny, bohuzial kvalita snimkov tomu nezodpoveda a meni sa od aktualizacie k aktualizacii. Je velmi casto dovodov vytuhnutia ci restartu systemu, staci spravit par snimkov za sebou a telefon sa restartuje. Vydrz telefonu, tak toto je jedno z najvacsich sklamani. Telefon nie je ani len predstavitelom jednodenneho telefonu. Pri priemerne intenzivnom pouzivani vydrzi maximalne od 7:00 do 16:00 bez nabijania. Pre porovnanie pouzivam aj Lumiu 920, ktora ma uplne identicku konfiguraciu aplikacii, akurat je menej pouzivana na telefonovanie, tak ta vydrzi az do neskorych nocnych hodin. Upozornujem ze telefon ma 4,5 roka. Pouzivanie navigacie waze je prakticky nemozne, telefon v aute napojeny na 2,4A nabijacku sa so zapnutym waze dokaze vybyt za 1,5-2 hodiny!!!. Mal som pre porovnanie Iphone 6, ktory sa pri pouzivani waze s identickou nabijackou za tie iste dve hodiny dokazal plne nabit. Nabijanie cez QI DT-910 trva takmer celu noc (6 hodin) a to zo stavu cca 40% do 100% . Cez den s tou istou nabijackou dokazete telefon ako tak udrziavat pri zivote. Zaujimalo by ma porovnanie s MOZO krytom, zatial som nikde na toto nenarazil. Odomykanie displaya ocnou duhovkou je genialny napad, bohuzial zatial nepouzitelny ak si nechcete privodit ocne problemy. Odomknute je mozne az ked mate telefon 10cm kolmo pred ocami a mierne skulite . Funguje to aj napriek tomu nespolahlivo, niekedy sa telefon nezamkne a staci len potiahnute po display a telefon je plne pristupny. Adaptivne anteny, ano su asi tam, ale nic zasadne nepocitite, skor naopak, prave kvoli zlej optimalizacii HW. Doplnam este osobnu skusenost s pouzivanim v kombinacii s MS BAND 2, ktorych som vlastnikom od 19.11.2016. Datum je dolezity vysvetlim neskor. Pouzival som najskor Band 2 s Iphone 6. Hodinky isli plynule, zobrazovali vsetky udalosti nacitavali sa priebezne do MS Health. Vydrz cca 2,5-3dni. V Januari som sa stal konecne vlastnikom vytuzeneho telefonu Lumia 950, prehodil som Band 2 k Lumii 950 a zrazu nastala prudka zmena. Udalosti sa vycitavali zdlhavo, hodinky vydrzali maximalne 1,5 dna. Zobrazenie prichadzajucich hovorov prichadza neskoro , alebo vobec, interaktivne funkcie nefunguju... Je to prekvapi´ve vzhladom na to ze ide o produkt z jednej „stajne“ Na zaciatku som napisal datum a iste ste si vsimli aj minuly cas v pripade opisu pouzivania MS BAND 2 . V tomto case su uz po 3 mesiacoch pouzivania v reklamacnom procese. Neoddelitelny naramok praskol. Je to dost zasadny problem aj ked po technickej stranke sa jedna o zatial najpresnejsie zariadenie ake som vlastnil. Co dodat na zaver. Urcite moj prispevok vyznieva sialene pesimisticky a negativne. Bohuzial, ale musim povedat , ze sa v tejto oblasti tyka o najvacsie sklamanie s noveho zariadenia, ake som kedy zazil. Vlastnil som naozaj velke mnozstvo zariadeni od dob WM 5, cez WP7, WP8, WP8.1 a povazujem sa za absolutneho fanusiak systemov od MS. Tu musim skonstatovat ze sa jedna o najhorsie spracovane zariadenie vzhladom ku kategorii a cene. Este spomeniem par chyb, ktore sa v recenzii ani tu v texte nespominaju, je to zvlastne „sumenie a zapinanie reporduktora“, samovolne restarty, vypinanie mobilbej casti, zla odozva displaya, nahodne vybitie pri pouzivanie so zariadeniami Bluetooth, prehrievanie, nenacitavanie karty. Som optimista a verim, ze MS skusi popracovat na zlepseni, ale ak by pokracoval v tomto trende tak mobilny system WP skor zabije, ako zvysi jeho podiel na trhu, coo dokazom su aj posledne mesiace. 0

evzik

15 | 02 | 16 22:47
@Jindřich_Lukeš Po telefonování se BT sekne a přestane s Bandem komunikovat. Telefon se začne zahřívat a neskutečně rychle vybíjet. FW a Insider ten poslední. Síť O2 LTE. S tím nabíjením na neoriginální nabíječce jsem měl taky problém, ale vyřešil to kryt MOZO. A pak tu mám tu potíž se zvukem. Jindro prosím Tě funguje zvuk u exchange účtů v poště. Mě to totiž ani nepípne po příchodu. Kdyby fungoval ten Band tak je mi to šumák. Zvuk pak mám vypnutý a vůbec ho neřeším, ale takhle bych byl docela rád, aby to aspoň trochu píplo :) 0

necisty

15 | 02 | 16 19:21
Díky, ale to bych hledal opravdu dlouho :) Takže jinak to funguje? Zkusím asi tovární nastavení... i ten automatický upload fotek na onedrive jede? 0

Mario

15 | 02 | 16 15:37
@necisty - měl jsem stejný problém. Měl jsem v kalendáři událost, co to blokovala. Dohaduji se, že jsem ji importoval jako ICS soubor z jiného kalendáře a v Outlook kalendaři na WEBu jsem tuto událost "nějak - nepamatuji se" odhalil, smazal a vše začalo fungovat. Možno to byla poslední přidaná událost, ale jestli tě to zlobí dlouho, tak se to asi bude blbě hledat. 0

necisty

15 | 02 | 16 14:23
Jo a ještě mi nefunguje uploadování fotek na onedrive. Co Vám? 0

jarapa

15 | 02 | 16 13:46
@Lukeš 1.Ikea nabíjí, ale po skončení nabíjení to pinkne jako když začínám nabíjení znova a objeví se přihlášení jako když zapnu telefon tlačítkem. Toto se děje opakovaně, což je v noci dost otravné. V bezdrátové nabíječce do auta CR200 Nokia se to vybíjí a to hodně, vypnutý telefon víc než navigace puštěná. 2. doufám že přijde co nejdříve. Přidám ale další BT divnost, která už je od W8 - když je zapnutý BT navigační paní mlčí, jen navigace pimpá, že jsem překročil rychlost. Zajímalo by mě jak se má používat hlasová navigace s BT. 3. Ve spojení s Surface 2 (ten má USB3) funguje, přenosová rychlost cca 240Mb/s. Ve spojení s počítačem neustále pimpá, jako když začíná nabíjet. Spojení se neprovede. 7.Zatím jsem to nevysladoval. Jen jsem vypnul v aplikaci fotky zobrazování z onderive, což byl jeden z problémů. Přidám ještě další problém, kdy nefunguje můj školní účet OneDrive a tak jsem kontaktoval naši ČVUT podporu (možná Vás to také bude zajímat): "Protože je to od Vánoc i můj problém, tak jsem kontaktoval Microsoft a bylo mi řečeno, že nyní pracují na úplně novém klientovi, protože s původním desktopovým i mobilním byly neustále nějaké problémy. Nicméně i nový klient se bude umět připojit k lokálnímu OneDrive až později, tj. březen/duben 2016." Stále je na co čekat... 0

necisty

15 | 02 | 16 13:29
3. Problém s UBS3 také nemám. 6. Hello mi sice občas neodemkne, ale není to tak časté, spíš bych řekl, že to není ideální polohou, než přivřeným okem a tedy špatným ročním obdobím :D Funguje i v úplné tmě. Myslíte, že je vhodnější udělat více snímků za různých světelných podmínek? Zrychlí to, nebo naopak zpomalí? 7. Také jsem měl limit netu přetáhnutý, ale je možné, že jsem chvíli nechal načítat 4K video skrz data :D uvidíme tenhle měsíc. Jinak Jindřichu... hranu displeje shledávám jako výhodu, která mě aspoň trochu utvrzuje v tom, že kdyby náhodou ležel displejem dolů, tak se nepoškrábe o nějaké nečistoty na stole. A co přesně máš na mysli "zmenšíte si grafiku"? ... Pro mě zklamání v kalendáři. Blbne vám to taky? Konkrétně na zamykací obrazovce nezobrazuje aktuální události. Tím pádem ani na glance screenu. 0

Frantisek Simpach

15 | 02 | 16 11:50
2 měsíce mi to fungovalo bez problému... Ale nechápu jak z ničeho nic to muze přestat fungovat... 0

Frantisek Simpach

15 | 02 | 16 11:47
Firmware mam 10586.29... Do insideru jsem vůbec nevstoupil. Telefon jsem zkousel několikrát restartovat a porad nic.. 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 16 10:53
@Frantisek_Simpach: Jakou máš aktuální verzi systému, používáš Insider, máš aktualizovaný firmware? 0

Frantisek Simpach

15 | 02 | 16 10:36
Lumiu 950xl už mam 2 měsíce, musím říct to je velké neštěstí... Caste restarty, cas od casu edge přestane reagovat... A od včera mi zniceho nic nejde zapnout wifi a ani mobile hotspot, to mi dela uz největší starosti... Neměli jste náhodou stejnej problem nebo nevíte jak se ta Wifi da zas zprovoznit?? 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 16 10:13
@evzik: Máš pravdu trvá to, ale objektivně již v systému jako takovém žádné problémy nepozoruji. Poslední věc co zbývá je to BT. Každopádně já Band 2 na L950 XL používám bez problémů. Jaký máš konkrétní problém? 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 16 10:11
@jarapa: 1. Mám DT910 a DT900 a nabíjí bez problémů. Jaké přihlášení myslíš? 2. Pohle ohlasů to ten nový fw skutečně řeší, ale kdy bude u nás se neví 3. Funguje bez problémů 4. Nikdy se mi nestalo 6. Nepoužívám - nepraktické 7. Přijde mi to srovnatelné s WP8.1 (podívej se do přehledu, která aplikace to je) 0

jarapa

15 | 02 | 16 09:47
Zdravím příznivce tohoto modelu, Jsem sice fanoušek tohoto modelu, ale musím říct, že mě dost zklamal.Je sice pravda to co se píše výše, ale některé zádrhele mi fakt vytáčí: 1. nefunguje správně bezdrátové nabíjení v některých nabíječkách - např u mě v autě v CR200. Telefon sice hlásí nabíjení, ale vybíjí se rychleji, než když se nenabíjí vůbec. I když je v certifikované nabíječce po skončení nabíjení se probudí a začne se domáhat přihlášení. Pokud to máte (jako já) na nočním stolku na lampičce z Ikea, pak Vás to probudí. Microsoft o tomto problému ví. http://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdlumia-mdtips/950-xl-doesnt-work-on-cr-200/af55d7be-f5c4-4c58-b0ef-1702e25751b8?auth=1 2. Nefunguje BT. Microsoft o tomto problému ví, patch vyšel ale jen pro někoho. V autě to tudíž nelze použít vůbec. 3. Nefunguje USB 3.0 - po připojení to divně připojuje a odpojuje. Musím používat usb2.0 4. Občas se zasekne display a musím jako vypnou telefon a pak to naskočí... 5. Dnes v noci mě telefon několikrát probudil, protože nefungovaly Quiet hours 6. Windows Hallo jako OK, ale je to pomalý a někdy nefunkční např v zimě. asi se mi stáhnou zornice či co. 7. W10 strašně žerou data - nevim přesně čím to je, ale oproti W8 je to žrout 8. S aplikacema pro W10 je to fakt bída. I aplikace od MS jsou lepší pro Android - např Skype. Pokud by někdo poradil jak tyto problémy zlepšit, tak díky. Jako pracovní telefon mi totiž vyhovuje, ale tyto nedostatky mě točí. 0

evzik

15 | 02 | 16 09:46
Jsem uživatel, který přesně ví co chce a od Lumie 950 jsem to čekal. Dostal jsem nedodělaný systém, problematický BT a designově střední třídu. Snažil jsem se 4 měsíce překonat potíže a s každou aktualizací čekal nápravu. Vyřešilo se jakž takž systémové nedodělání, design jsem vyřešil krytem MOZO a teď vzhlížím až mi dorazí nový FW zda se opravdu rozfunguje ten zatrolený BT. Protože pokud ne, tak WP opouštím a jdu do jablka, které už týden testuji a zatím na něm funguje vše co má a dokonce " Což je pro mě nejvíce důležité " funguje s MS Band 2. Což bohužel Lumia 950 ne. Takže poslední šance pro systém, který využívám od chvíle co šel naportovat do HTC HD2. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17