Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Powerbanka Xiaomi NDY-02-AL (16 000 mAh) – Ohromující kapacita v luxusním balení

V této recenzi si podrobně představíme jednu z nejzajímavějších powerbank současnosti, která nabídne nejen úctyhodnou kapacitu, ale také kvalitní zpracování, luxusní vhled a další špičkové parametry, jako je třeba velmi rychlé nabíjení.

Ačkoliv se to bude zdát možná překvapivé, pojem „powerbaka“ je v mobilním světě známý pouze několik let. Dříve totiž trhu dominovaly především „hloupé“ telefony, které na jedno nabití vydržely bez problémů týden, a tak powerbanky nebyly potřeba. Náročnější uživatelé chytrých telefonů (PPC, PDA apod.) pak byli zvyklí s sebou nosit minimálně jednu výměnou baterii. S drtivým nástupem chytrých telefonů, které se vyznačují extrémní spotřebou a v mnoha případech i nemožností jednoduché výměny baterie, se na trhu objevil zcela nový požadavek, a tím byla poptávka po externích zdrojích energie.

V dnešní době jsou na trhu stovky modelů různých powerbank, které se liší nejen vzhledem, ale také parametry. Mezi ty nejoblíbenější výrobce patří jednoznačně společnost Xiaomi, která vyrábí powerbanky nejen na oko líbivé, ale především se špičkovými parametry. V loňském roce jsme vám již představili menší model s kapacitou 10 400 mAh a dnes se zaměříme na větší alternativu s úctyhodnou kapacitou 16 000 mAh, která zvládne nabíjet dvě zařízení najednou a poradí si i s tablety.

Nežli se pustíme do samotného popisu zařízení, doporučujeme přečíst samostatný článek věnovaný problematice powerbank obecně, kde mimo najdete informace o tom, jaké parametry jsou u těchto zařízení důležité, proč je reálná kapacita vždy výrazně menší než uváděná na obalu, apod.

TIP: Jak vybrat kvalitní powerbanku? (kapacita, rychlost nabíjení, účinnost, ztráty)

 

 

Rozměry, hmotnost a zpracování

Při pohledu na přiložené fotografie, kde je powerbanka vyfocena s Lumií 830, je zřejmé, že se v případě tohoto modelu rozhodně nejedná o žádného „drobečka“. Xiaomi NDY-02-AL má totiž rozměry 145 x 60,4 x 22 mm a hmotnost úctyhodných 350 g. S největší pravděpodobností tak bude o něco vyšší než váš telefon a minimálně 2x těžší. Díky těmto parametrům se tak nejedená o zařízení „do kabelky“, protože tam se skutečně pronese. Na druhou stranu v turistickém batohu či pracovní tašce se již pravděpodobně ztratí. Bohužel větší rozměry a hmotnost jsou daní za větší kapacitu. V současné době to bohužel nijak obejít nelze.

Samotné zpracování powerbaky je na vysoké úrovni. Oválné tělo je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, který je nejen odolný vůči různým nárazům, ale také působí velice luxusním dojmem. V zákrytu horní hrany jsou místěny na plastové ploše všechny důležité ovládací prvky a konektory. Naleznete zde 2 klasické výstupní USB porty, jeden vstupní microUSB port, zapínací tlačítko a čtveřici indikačních LED diod, které ukazují zbývající kapacitu baterií.

Součástí balení je také jeden cca 16 cm nabíjecí kabel, který je na jedné straně vybaven klasickým USB a na druhé MicroUSB konektorem. Pomocí něj tedy nabijete nejen telefon a další zařízení, ale při zapojení do microUSB i samotnou powerbanku. Trochu však zamrzí, že pro kabel není na powerbance vytvořen nějaký úchyt, kam by se dal během transportu umístit. Pokud jej tedy necháte i v tašce zapojený, bude v tom lepším případě pouze nevzhledně čouhat. V tom horším ho odpojíte a následně budete pokaždé zdlouhavě hledat. Elegantním řešením tohoto problému může být silikonové pouzdro, které je možné za pár korun zakoupit, a které již potřebný otvor pro zastrčení kabelu obsahuje.

Kapacita

V článku věnovaném problematice powerbank jsme si podrobně vysvětlili, jak se stanovuje reálná (efektivní) kapacita, a proč se zcela zásadně liší od té oficiálně udávané na obalu. Ve zkratce je tak možné říci, že při výběru powerbanky je kapacita rozhodujícím parametrem, je ale třeba hledat/vypočítat tu skutečně využitelnou. Xiaomi u svých powerbank nic nezamlčuje. Sice stejně jako ostatní výrobci uvádí velkým písmem na obalu kapacitu teoretickou (kapacita samotných článků powerbanky při napětí 3,75 V), tedy 16000 mAh, ale zároveň na spodní straně uvádí i kapacitu reálnou, 10800 mAh, která je měřena při výstupním napětí 5,1 V, proudu 1A a se započítáním ztráty vybíjením <10% (jinými slovy řečeno, efektivitou 90%). A právě hodnota 10 800 je tou, která bude pro vás nejdůležitější, protože se podstatně více blíží skutečnému stavu. Zjednodušeně se tak dá říci, že pokud je váš telefon vybaven baterií o kapacitě 2000 mAh, touto powerbakou jej teoreticky nabijete až 5,4x.

Do této chvíle jsme se zatím bavili pouze v teoretické rovině vycházející z čísel udávaných výrobcem. Nyní je třeba se podívat na to, zdali jsou tato čísla skutečně reálná. Ačkoliv tomu tak v praxi příliš často nebývá, hodnoty udávané výrobcem jsou skutečně poměrně přesné. Při našich praktických testech jsme naměřili kapacitu přibližně 10 600 mAh (výstupní proud 1 A), což odpovídá papírovým parametrům.

Obecně tak lze říci, že powerbanka má skutečně kapacitu téměř udávaných 108000 mAh. Aby však naše informace byly kompletní, v praxi nelze očekávat, že svůj 2000 mAh telefon skutečně nabijete 5,4x. Pokud totiž využijete maximální výstupní proud 2.1 A, přibydou ztráty v řádu stovek mAh. Další ztráty je třeba uvažovat při samotném nabíjení přímo uvnitř telefonu, které se opět pohybují v řádu stovek mAh. Tato hodnota je pro jednotlivé telefony někdy i zcela rozdílná.  Obecně však lze říci, že telefon s kapacitou 2000 mAh určitě 4-5 nabijete.

 

 

Vstupní a výstupní proud

Dalším důležitým parametrem každé powerbanky je vstupní a výstupní proud, který udává, jak rychle telefon powerbankou nabijete, resp. jak rychle nabijete samotnou powerbanku. I v těchto parametrech Xiaomi NDY-02-AL exceluje. Výstupní proud je 2,1 A na každý USB port. Pokud ale budete nabíjet z obou zároveň, maximální výstup je „pouze“ 3,5 A, tedy 1,75 A na každý port. V obou případech se jedná o výborné hodnoty a opět je možné přibližně spočítat, že zařízení s kapacitou 2000 mAh přibližně nabijete za 1 hodinu (neuvažujeme ztráty při nabíjení, o které se reálná doba opět o něco prodlouží).

U powerbank s velkou kapacitou je třeba také sledovat maximální vstupní proud, protože pokud by byl příliš nízký, budete samotnou powerbaku nabíjet třeba i desítky hodin. To však v případě tohoto modelu nehrozí, tedy alespoň pokud jej nebudete nabíjet méně výkonnou nabíječkou. Jeho vstupní proud je totiž 2.0 A. Čistě teoreticky (za předpokladu kvalitní nabíječky a bez započítání ztrát) jej nabijete za cca 8 hodin. Při praktickém testování jsme o něco pomalejší nabíječkou (1,4 A) dosahovali časů pod 10 hodin.

Jen ze zajímavosti, pokud byste tuto powerbaku nabíjeli nabíječkou od nějakého levného telefonu, kde je obvykle proud pouze kolem 0,5 A, bude nabíjení trvat více jak 32 hodin.

TIP: Jak vybrat kvalitní powerbanku? (kapacita, rychlost nabíjení, účinnost, ztráty)

 

Ostatní

Zapomínat bychom neměli také na bezpečnost. Proto je dobré se zaměřit i na různé ochrany, které jsou u baterií velice důležité. Xiaomi NDY-02-AL disponuje snad všemi, které jsou u dnešních moderních zařízení potřebné. Konkrétně se jedná o přepětí, přetížení, zkrat, přebití a přehřátí.

Důležité je také upozornit na skutečnost, že powerbanky od Xiaomi jsou velmi často kopírovány. Doporučujeme tedy nákup provádět u prověřených prodejců. Např. při nákupu z E-bay se může stát, že vám do schránky přijde na první pohled totožná powerbanka, který však bude mít podstatně nižší kapacitu, nebude obsahovat ochranné prvky apod. V tomto případě se podezřele velká úspora tedy zásadně nevyplatí.

Cena

 
Xiaomi NDY-02-AL Silver lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Závěr

Xiaomi NDY-02-AL je bezesporu povedenou powerbankou, která nabídne kvalitní zpracování, luxusní vzhled a doslova špičkové parametry vč. obdivuhodné kapacity a podpory rychlého nabíjení. Bez problému si poradí i s nabíjením dvojice zařízení najednou, či náročnějších tabletů. Její největší nevýhodou jsou ale rozměry a hlavně hmotnost. Ač se to nemusí na první pohled znát, skutečně se pronese. Sám ji používám již více než půl roku a po většinu času leží doma na stole. Na cestu ji beru pouze tehdy, kdy je předpoklad, že ji skutečně využiju, tedy např. na dovolenou, služební cesty apod. Při nákupu je tedy nutné s tímto počítat a zvážit zdali nabízené parametry skutečně využijete, nebo se raději poohlédnete po něčem menším, mobilnějším. Xiaomi, podobně jako např. Microsoft, má v nabídce celou řadu dalších podobně kvalitních modelů.

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

gadrozuknu

27 | 02 | 19 10:31
tahle powerbanka xiaomi neni uplne spatna, ale je dost tezka a rozmerove taky celkem velka. ja jsem nakonec vybral tenhle model od americky znacky Anker, vyhralo to nejakej test na idnes.cz, a zatim maximalni spokojenost: https://www.alfapower.cz/power-banky/anker-powercore-20100-mah-power-banka/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17