Podrobné srovnání: Lumia 950 vs. 950 XL – má smysl si připlatit?

V tomto článku si prakticky srovnáme oba v současné době nejlépe vybavené přístroje s Windows 10 Mobile, kterými jsou Lumie 950 a 950 XL. Kromě jiného se také dozvíte, zdali má smysl investovat do většího modelu.

Z dosavadních informací se zdá, že se letos pravděpodobně nových modelů s Windows 10 Mobile od Microsoftu nedočkáme. Vše je směrováno na začátek roku 2017, kdy by měl být představen Surface Phone a to hned v několika variantách. Pojďme se tedy podrobněji podívat na modely, které jsou již na trhu, a vzájemně si je porovnat.

 

Do první dvojice jsme zařadili to nejlepší, co Microsoft v současné době nabízí, tedy Lumii 950 a 950 XL. Vzhledem k tomu, že ceny již klesly na přijatelnou hranici a systém se podařilo odladit do slušného stavu, jsou tyto Lumie velmi zajímavou alternativou pro nákup.

Pokud se podíváme na hardwarové parametry, příliš zásadních rozdílů nenalezneme:

V podstatě se dá říci, že se obě zařízení vzájemně liší jen v:

  • Rozměrech
  • Designu
  • Displeji
  • Procesoru
  • Baterii
  • Ceně

Jedna věc jsou ovšem papírové parametry a někdy zcela jiný je jejich praktický dopad při běžném používání. Jelikož jsme měli dostatek času oba přístroje dlouhodobě testovat, podělíme se i o praktické zkušenosti.

Recenze

Design, rozměry, hmotnost

Hodnocení designu je vždy subjektivní záležitost, a proto nechám na každém, aby si zhodnotil, který přístroj se mu více líbí.

Osobně bych byl nejraději za kombinaci obou modelů. Přední strana Lumie 950 XL mi připadá díky méně zakulaceným rohům, efektivněji využité ploše (užšímu rámečku) a podstatně lépe vyřešenému přechodu displeje a zadního krytu (který oproti 950 přesně lícuje) elegantnější a vyspělejší. Naopak záda se mi díky řešení fotoaparátu více líbí u Lumie 950. Setkávám se však běžně i se zcela opačnými názory, je tedy vidět, že každý preferuje něco trochu jiného.

Když jsem vzal po delším používání Lumie 950 XL poprvé do ruky Lumii 950, připadala mi velice malá a kompaktní. Ačkoliv papírově se nejedná o nijak zásadní rozdíl, v ruce je to hodně znát. Skutečně se dá říci, že Lumia 950 je podstatně kompaktnější a díky menší šířce a jinému zaoblení hran i lépe uchopitelná a ovladatelná.

Když jsem se ale po několika týdnech vrátil zpět k Lumii 950 XL, bylo sice třeba si zvykat na trochu horší ergonomii, ale jak už jsem psal v prvním odstavci, zapůsobila na mě oproti 950ce takovým více propracovaným a vyzrálým dojmem.

Zpracování

Materiálově i technologicky jsou oba přístroje vyrobeny velice podobně a praxe to také potvrzuje (více v recenzích). V podstatě jediný výraznější rozdíl je v tlačítkách. Kromě toho, že Lumia 950 XL má rozložení bočních tlačítek poněkud zvláštní (s odstupem času mi toto řešení ale více vyhovuje), jejich zpracování je podstatně lepší, i když ani tak to není žádný zázrak. Oproti Lumii 950 jsou ale tlačítka dostatečně velká, stabilní a nepůsobí tak laciným dojmem. Bohužel tlačítka u Lumie 950 skutečně nejsou povedená.

Displej

Veškeré rozdíly z pohledu rozměrů samozřejmě reflektují jinou úhlopříčku displeje. Zde je ale třeba říci, že rozměr je skutečně tím jediným rozdílem. Technologicky se jedná o stejné displeje a díky obrovskému rozlišení není papírový rozdíl v jemnosti prakticky viditelný.

Jediné, co stojí za zmínku, je ochranné sklo Gorilla Glass, které je v případě Lumie 950 XL použito ve své nejnovější specifikaci (verze 4). U této generace jsem zaznamenal podstatně menší náchylnost na ulpívání drobných vlasových škrábanců. Po několika měsících používání není na displeji jediný, což u předchozí generace bylo spíše výjimkou.

 

Procesor

Další papírovou odlišností je procesor. Ačkoliv je Lumia 950 XL vybavena jedním z nejvýkonnějších procesorů současnosti a má navíc dvě jádra, praktický rozdíl pravděpodobně nepoznáte. Snad jen v plném nasazení v Continuu je občas patrný vyšší výkon. Při běžném používání jsem si žádného rozdílu nevšimnul.

 

Baterie

U baterie je to podobné jako u procesoru. Těch 340 mAh, které má Lumia 950 XL navíc, se v praxi ztratí kvůli výkonnějšímu procesoru a většímu displeji. Při běžném používání je tedy výdrž srovnatelná.

 

Cena

Pokud si nějakého zásadního rozdílu u těchto modelů skutečně všimnete, tak půjde o cenu. Dá se totiž říci, že Lumia 950 XL je o téměř 4000 Kč dražší.

 
Microsoft Lumia 950 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 
Microsoft Lumia 950 XL lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Závěr

Nyní již zbývá pouze odpovědět na otázku, zdali má smysl si připlatit za větší model? Upřímně řečeno, nemá, tedy pokud se na celé srovnání díváme objektivně. Cenový rozdíl je tak velký, že jej v praxi spíše drobné rozdíly nevyváží. Vše ale záleží na prioritách. Pokud je pro vás zásadní úhlopříčka displeje, nebo se vám prostě Lumie 950 nelíbí, je větší model samozřejmě logickou volbou. Já osobně jsem zvolil 950 XL a i s odstupem času bych toto rozhodnutí nezměnil. Je to ale způsobeno tím, že pro mě je i 5,7“ málo a design (preciznost, detaily, vyzrálost) většího modelu mě více oslovil.  

 

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

htcjirka

04 | 05 | 16 20:22
U 950XL se me i libi vyrazne lepsi zpracovani ramecek versus dotykove sklo.Zatimco u 950 je mezera a uklada se tam bordel, u 950XL je to zatavene a neexistuje mezera mezi sklem a rameckem.U 950XL i ramecek navazuje pekne na kryt, u 950 je ramecek leskly a navíc nesedi rozmerove s krytem.Nakonec jsem prave z 950 presel na 950XL s jsem spokojeny. 1

kamilzm

04 | 05 | 16 09:38
Já mám XL, kvůli velikosti (preferuji velké display, obzvláště teď když mám MS Band 2), jinak je mi to celkem šumák (CPU, design apod.). Příští telefon pod 5,5" určitě nepůjde, klidně 6". Pokud Windows 10 Mobile přežije, tak doufám, že Surface Phone bude i alespoň v 5.5" verzi. 0

medvid

04 | 05 | 16 09:23
pokud k nám doputuje americká akce "kup 950 XL a dostaneš 950 zdarma" tak dělám rodinný upgrade. Jinak čekám rok. Co bude? Nokia C1 s W10 mobile? Surface phone? 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Mobile Insider Preview v. 15226 (Fast) a 15223 (Slow)

Nové Fast Insider sestavení pro mobilní telefony, které se nese pouze v duchu oprav. To samé platí pro poslední Slow sestavení.

Stanislav Forejt | články 22 | 06 | 17

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17

Současný Windows 10 Mobile končí! Co bude dál?

Microsoft potvrdil, že současná vývojová větev Feature2 je pro Windows 10 Mobile konečná.

Stanislav Forejt | články 20 | 06 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Jak bude vypadat nové Continuum?

Podívejte se, jak se v nové verzi systému promění Continuum. Stane se z něj konečně plnohodnotná náhrada PC?

Jindřich Lukeš | články 13 | 06 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím