Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Lumia 950 (XL): Podrobný přehled technologických novinek a vylepšení, které stojí za pozornost

Lumia 950 (XL) je plná moderních technologií a nekompromisní výbavy, která v mnoha směrech předčí jakoukoliv konkurenci. V tomto článku se podrobněji podíváme na unikátní hardwarové novinky, které si rozhodně zaslouží pozornost.

O Lumii 950 (XL) jsme toho napsali již mnoho. Nejvíce emocí však vyvolal článek s prvními praktickými zkušenostmi, které nebyly příliš pozitivní. Naše hodnocení se však týkalo výhradně designu, dílenského zpracování a ergonomie. Jelikož jsme zatím neměli přístroj na klasické dlouhodobější testování, nebylo možné jej hodnotit jako celek, tedy zahrnout i to pro většinu uživatelů důležitější, hardwarovou výbavu. Je velká škoda, že se kvůli nereprezentativním krytům přehlíží špičková výbava a nové technologie, které Microsoft implementoval. Účelem tohoto článku je přiblížit všechny novinky, o kterých se příliš nemluví, ale které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

 
 

Fotoaparát

Při pohledu na detailní specifikace fotoaparátu se na první pohled může zdát, že se toho příliš nezměnilo, opak je ale pravdou. V podstatě vše je nové, od samotného sensoru s optikou ZEISS s výbornou světelností, přes novou generaci optické stabilizace až inovované softwarové algoritmy. Z dostupných fotografií a videí, které zatím unikly na internet se zdá, že se Microsoft po vzoru Nokie bude pokračovat ve výrobě kvalitních fotoaparátů, které patří ke špičce ve svém oboru. Na objektivní zhodnocení si však budeme muset počkat, až budou přístroje k dispozici na skutečné testování.

Prozatím se můžete podívat na detailní srovnání parametrů a první snímky a video:

 

Odemykání displeje oční duhovkou

Jednou z největších technologických novinek, které Lumie 950 (XL) nabízí, je čtečka oční duhovky sloužící k odemykání přístroje. Tato metoda tak nabízí plnohodnotnou alternativu k dnes velmi populárním čtečkám otisků prstů.

Celá technologie je velmi propracovaná a skládá se hned z několika důležitých prvků. Základem je samotný hardware pro snímání, kterým je v tomto případně speciální kamerka pro focení oční, a infračervený snímač. Princip fungování je relativně složitý. Při pokusu o odemčení přístroje osvítí infračervený snímač vaše oči a kamerka zároveň udělá snímek. Software následně fotografii analyzuje, vyhledá biometrické informace a matematicky je převede do speciálního kódu. Pokud se bude tento kód shodovat s tím již v přístroji uloženým, dojde k odemčení přístroje. Ačkoliv je celý proces komplikovaný, měl by fungovat za všech světelných podmínek a měl by být naprosto bezpečný, navíc je samotné nasnímání a odemčení záležitostí 1-2 vteřin, což je celkem přijatelný čas.

Pokud by k odemčení z jakéhokoliv důvodu nedošlo, samozřejmě bude k dispozici standardní možnost prostřednictvím zadání kódu na displeji. Jedinou nevýhodou této technologie prozatím vidíme v nutnosti mít při skenování očí přístroj kolmo před sebou, aby na vás kamerka viděla. V případě, že např. leží přístroj na stole v jiném úhlu a vy jen chcete rychle něco zkontrolovat, bude použití této funkce zbytečně zdlouhavé, protože budete muset přístroj zvednout a natočit.

 

Continuum

O revoluční funkci Continuum jsme již napsali celou řadu článků. Pokud jste o ní zatím neslyšeli, dá se zjednodušeně říci, že se jedná o možnost připojit telefon k monitoru a dalším perifériím a během okamžiku z něj udělat PC. Podrobnější informace naleznete zde:

 

 

Rychlé nabíjení

Obě nové Lumie jsou vybaveny nejnovějšími chipsety od Qualcommu, které podporují novou funkci Quick Charge 2.0. Tato funkce umožňuje nabít za 30minut až 50% kapacity baterie a celou baterii pak nabít za méně než 2 hodiny. K využívání této funkce však bude nutné používat speciálně upravenou nabíječku, která je součástí balení. Na videu níže se můžete podívat i na praktický test, kde se Lumie 950 XL s rozsvíceným displejem na střední jas a 3300 mAh akumulátorem nabije na 50% za 36 minut a na 100% za 1 hodinu a 39 minut.

 

Kapalinové chlazení procesoru

Microsoft se rozhodl u obou modelů osadit nekompromisní hardware a zejména chipset Lumie 950 XL (Qualcomm Snapdragon 810) patří k těm nejvýkonnějším na trhu, což však sebou přináší i jednu negativní vlastnost, kterou je značné zahřívání. Toto zahřívání je dokonce tak velké, že někteří výrobci od nasazení tohoto chipsetu zcela upustili. Microsoft však překvapil a osadil jej unikátním kapalinových chlazením, které používá u svých tabletů Surface, a které nemá v oblasti mobilních telefonů obdoby. Díky této technologie je možné využít plný potenciál zvoleného chipsetu a zajistit tak celému přístroji skutečně značný výkon. Pokud vás zajímá, k čemu jej v praxi využijete, odpovědí je funkce Continuum, která je velmi náročná, protože umožňuje nezávislé používání telefonu a vytvořeného „počítače“. Najednou tak běží podstatně více procesů a aplikací, než při běžném používání samotného telefonu.

 

Adaptabilní antény

Zapomínat bychom neměli také na drobnost, o které se příliš nemluví, ale která může výrazně ovlivnit příjem signálu při telefonování. Každý totiž drží telefon trochu jinak, a pokud je anténa uvnitř špatně umístěna, může docházet k jejímu stínění a výraznému utlumení signálu. Z tohoto důvody Microsoft osadil do přístroje antény hned dvě. Při telefonování software vyhodnotí, která anténa má lepší příjem a automaticky ji aktivuje/přepne.

 
 

Pokud se vám zdá, že výčet pokročilých technologií je poměrně široký, na závěr ještě přidáme několik zajímavostí, které nejsou sice tak úplně unikátní, ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co je v současné době na trhu.

Pozornost si jednoznačně zaslouží AMOLED displej s úhlopříčkou 5,7“ a obdivuhodným rozlišením 2560 x 1440 bodů, který je doplněn o oblíbenou funkci Glance Screen, možnost ovládání v rukavicích a nejnovější verzi (4) ochranného skla Gorilla Glass. Zapomínat bychom neměli na nový konektor USB-C s rychlejšími datovými přenosy, samostatné tlačítko fotoaparátu a podporu bezdrátového nabíjení.

Z textu výše je zřejmé, že co se týče hardwaru, Microsoft rozhodně nešetřil a Lumie 950 (XL) vybavil tím nejmodernějším, co současný trh nabízí. Oproti předchozím rokům je to zcela zásadní změna, protože se vždy říkalo, že zařízení s Windows Phone nabízí o generaci horší hardware, než konkurence s Androidem. Na druhou stranu je nutné dodat, že extrémní výkon u výborně optimalizovaného systému Windows Phone nikdy nebyl potřeba.

Účelem tohoto článku je také snaha upozornit na podstatné věci, které dokáží výrazně ovlivnit každodenní používání telefonu, a které jsou alespoň dle našeho názoru podstatně důležitější, než v poslední době stále dokola omílaný design.

 

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17